imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Von der Leyen o zapowiedziach Johnsona: chce złamać umowę dot. brexitu

pv2a4oo3s5zrty3djxahk8dwtknymkcn.jpg


Szefowa Komisji Europejskiej skomentowała zapowiedzi brytyjskiego premiera Borisa Johnsona

– Jestem bardzo zaniepokojona oświadczeniami brytyjskich władz o zamiarze złamania umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE – stwierdziła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak dodała, takie postępowanie rządu Borisa Johnsona byłoby “złamaniem prawa międzynarodowego”, a także “podważyłoby zaufanie”.

W poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października, a jeśli się tak nie stanie, jego kraj zerwie dalsze negocjacje.

 

ZOBACZ: Von der Leyen ogłasza przetasowania. Irlandia traci handel

 

“Nie ma więc sensu myśleć o terminach, które wykraczają poza ten punkt. Jeśli do tego czasu nie będziemy w stanie się porozumieć, to nie widzę możliwości, by została zawarta między nami umowa o wolnym handlu, więc powinniśmy to zaakceptować i iść dalej” – napisał Johnson.

 

Wielka Brytania chce umowy “takiej, jaką ma Australia”

 

We wtorek rozpoczęła się kolejna, ósma runda negocjacyjna na temat relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską po zakończeniu 31 grudnia tzw. okresu przejściowego po brexicie.

 

– Będziemy mieli umowę handlową z Unią, taką jak ma Australia (…). Będziemy mieli pełną kontrolę nad naszym prawem, naszymi przepisami i naszymi wodami połowowymi. Będziemy mieli swobodę zawierania umów handlowych z każdym krajem na świecie. I dzięki temu będziemy ogromnie prosperować – przekonywał w poniedziałek brytyjski premier.

 

ZOBACZ: Boris Johnson stawia ultimatum UE. Podał konkretną datę

 

Większość handlu między UE a Australią odbywa się zgodnie z ogólnymi zasadami Światowej Organizacji Handlu, chociaż w odniesieniu do niektórych towarów istnieją specjalne umowy.

 

Wkrótce więcej informacji.

wka/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment