imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Utwory Anny German w nowych aranżacjach. Koncert finałowy międzynarodowego Festiwalu

ggw4vzma2gah2st2no4vu955wxrecjxw.png


Laureaci Festiwalu to wokaliści młodego pokolenia. Jak co roku, towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Partner wydarzenia.

 

W Koncercie Finałowym wystąpią: Małgorzata Nakonieczna, Kaja Mianowana, Katarzyna Zawada, Izabela Szafrańska, Dominika Handzlik, Marta Burdynowicz, Sylwia Zelek, Aleksandra Bogucka, Sylwia Ziółkowska, Paulina Malinowska oraz Marta Majek. W trakcie transmisji organizatorzy pokażą także występy reprezentantów krajów, którzy wzięli udział w poprzednich edycjach – z Rosji, Uzbekistanu, Kazachstanu i Białorusi. Szeroka publiczność w Polsce i zagranicą usłyszy piosenki z repertuaru Anny German w nowych aranżacjach, które są dziełem młodych polskich kompozytorów.

 

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu, który odbywa się rokrocznie od 2014 roku, jest Zarząd Główny Ligi Kobiet Polskich z siedzibą w Warszawie. Głównym celem i misją tego międzynarodowego wydarzenia jest prezentacja i popularyzacja twórczości Anny German.

 

ZOBACZ: Festiwal Świateł w Berlinie. Iluminowana galeria sztuki na 168 km kwadratowych

 

Pierwsza Polka w San Remo

 

Anna German urodziła się w 1936 roku w miasteczku Urgencz w Uzbekistanie. Po wojnie w 1946 roku, razem z mamą i babcią przyjechały do Polski. Polska stała się jej ojczyzną. W 1964 roku, po wykonaniu „Tańczących Eurydyk” na Festiwalach w Opolu i Sopocie, rozpoczęła się jej wielka popularność i międzynarodowa kariera artystyczna. W 1967 uległa tragicznemu wypadkowi w Włoszech. Powróciła na scenę w 1970 roku piosenką „Człowieczy los”, do której skomponowała muzykę. Pozostawiła po sobie ogromny dorobek artystyczny, pamięć i uwielbienie milionów ludzi w Polsce, Rosji, Uzbekistanie, Kazachstanie, Białorusi, Ukrainie  i innych krajach byłego Związku Radzieckiego.

 

Była pierwszą i jedyną Polką, która zaśpiewała na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo oraz na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Wygrywała festiwale krajowe i światowe. W 1966 i 1969 roku została wybrana przez Polonię amerykańską jako najbardziej popularna polska piosenkarka. Śpiewała w siedmiu językach, między innymi w rosyjskim, hiszpańskim, a nawet po łacinie. Szczyt jej popularności przypada na lata 70-te ubiegłego wieku. Zmarła w 1982 roku.

 

Koncert w Taszkiencie

 

2 października 2019 roku w stolicy Uzbekistanu – Taszkiencie odbył się Koncert Piosenek Anny German w wykonaniu 11 laureatów Festiwalu z Polski, Rosji, Uzbekistanu i Kazachstanu. Solistom towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Uzbekistanu pod batutą polskiego dyrygenta Tomasza Labunia. Był to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Sala Pałacu Turkistan pękała w szwach, publiczność nagrodziła solistów owacjami na stojąco, a wydarzenie szeroko relacjonowały lokalne media. Powstał również o tym reportaż filmowy TVP Polonia pt. „Miasto zakochanych”.

 

„Będziemy realizować szeroko misję naszego Festiwalu, gdyż chcemy, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy nad człowieczym losem” – zapewniają organizatorzy Festiwalu.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane i objęte patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz europosła Ryszarda Czarneckiego, byłego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Patronat medialny sprawuje m.in. Polsat News.

 

Transmisja Koncertu Finałowego siódmej edycji Festiwalu odbędzie się 23 listopada 2020 r. o godz. 19:00 na Facebooku oraz kanale YouTube Festiwalu. Szczegóły na stronie www.festiwalpiosenki.pl oraz fanpage’u na FB i Instagramie @festiwal.annagerman.

red/

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment