imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Strzelanina w klubie LGBT. Nie żyje pięć osób

000GD7H05P8Y89MD-C429.jpg


Policja z miasta Colorado Springs otrzymała zgłoszenie o 23:57 czasu lokalnego (7:57 czas polskiego – przyp. red.). Niezwłocznie po przybyciu na miejsce “funkcjonariusze zidentyfikowali osobę podejrzaną o dokonanie ataku” – przekazało CNN, cytując przedstawicielkę lokalnych służb Pamelę Castro.

Na miejsce tragedii zostało wezwanych 11 karetek pogotowia, które udzielały pomocy poszkodowanym. Mundurowi odmówili podania jakichkolwiek informacji na temat możliwych motywów sprawcy, lecz Castro podkreśliła, że liczba zabitych i rannych może ulec zmianie wraz z trwaniem śledztwa.

Klub Q z Colorado Springs wydał po strzelaninie oświadczenie w mediach społecznościowych. “Jesteśmy zdruzgotani bezsensownym atakiem na naszą społeczność” – napisano w poście na Facebooku. “Nasze modlitwy i myśli są ze wszystkimi ofiarami oraz ich rodzinami i przyjaciółmi” – dodano, dziękując za szybką reakcję “bohaterskich klientów, którzy obezwładnili napastnika i zakończyli ten atak nienawiści”.

Do jednej z najtragiczniejszych w historii USA strzelanin o podobnym charakterze doszło 12 czerwca 2016 roku w Orlando. Wówczas, gdy około 300 osób bawiło się klubie Pulse, o godz. 2:00 w nocy czasu lokalnego 29-letni Omar Mateen wyciągnął karabin typu AR-15 oraz pistolet i zaczął strzelać. Napastnik wziął zakładników i zabarykadował się w budynku, zaś po trzech godzinach do klubu wkroczyła policja. 

Zamachowiec zginął w wymianie ognia ze służbami.

Podczas ataku zginęło 50, a 53 osoby zostały ranne. Ówczesny prezydent USA Barack Obama oświadczył, że tego dnia doszło do “najkrwawszej strzelaniny w amerykańskiej historii”. Atak w nocnym klubie w Orlando na Florydzie nazwał “aktem terroru i nienawiści”.

Sprawca pochodził z imigranckiej rodziny z Afganistanu. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie, z którym Omar Mateen blisko współpracował. Jeszcze przed dokonaniem zamachu mężczyzna zadzwonił do służb, deklarując lojalność organizacji terrorystycznej.
Source link

Leave a Comment