imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

USA: Rozbita międzynarodowa grupa handlująca skradzionymi danymi w internecie

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o rozbiciu międzynarodowej grupy, która zajmowała się handlem skradzionymi danymi osobowymi internautów z całego świata. Zatrzymano 36 osób. Złodzieje są oskarżeni o spowodowanie strat szacowanych na ponad 530 milionów dolarów.

Rozbita sieć cyberprzestępców działała od 2010 roku. Została stworzona przez 34-letniego Ukraińca Swiatosława Bondarenkę. Internetowi złodzieje działali pod hasłem „Oszustwo jest naszą wiarą”. Współpracowali z hakerami z całego świata, budując dla nich platformę, dzięki której można było kupować i sprzedawać dane kradzione w internecie – między innymi odpowiedniki numerów PESEL, daty urodzenia i hasła do kont. Osoby, które kupowały dane, wykorzystywały je później do kolejnych kradzieży – na przykład do oszustw dotyczących kont bankowych.
Grupa stworzyła też specjalne konto, dzięki któremu można było prać pieniądze pochodzące z internetowych przestępstw, inwestując je w cyberwaluty, między innymi w Bitcoin. „Dziś zrobiliśmy duży krok w walce z międzynarodową cyberprzestępczością” – powiedział David Rybicki, zastępca prokuratora generalnego USA, informując o rozbiciu grupy.
To jedna z największych takich operacji w historii. Współpracowały przy niej służby z całego świata. Hakerzy zostali aresztowani w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Kosowie i Serbii.
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych informuje, że śledztwo w sprawie handlu skradzionymi danymi trwa, a część cyberprzestępców nadal pozostaje na wolności.

IAR/Piotr Orłowski/Chicago/mcm/dw

Artykuł USA: Rozbita międzynarodowa grupa handlująca skradzionymi danymi w internecie pochodzi z serwisu wiadomosci.com.


Read the full article – wiadomosci.com

Leave a Comment