imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Rośnie liczba przypadków COVID-19 wśród dzieci. “Rozprzestrzenia się jak pożar”

eqr517mg5ecnk975xc5x5tqirtrvqajt.jpg


Według raportu AAP, w ubiegłym tygodniu stwierdzono 252 tys. nowych zakażeń koronawirusem wśród dzieci w USA – najwięcej od początku pandemii. Liczba dziecięcych przypadków stanowi już ponad 1/4 wszystkich zakażeń, co również jest rekordem. Dotychczasowa średnia wynosiła 15 proc., podczas gdy w minionym tygodniu było to 26,8 proc.

 

Po spadku liczby przypadków wczesnym latem, zakażenia zaczęły szybko przyspieszać w sierpniu, wraz ze wznowieniem nauki w wielu stanach. Obecny szczyt przypada na czas rozpoczęcia roku szkolnego w części północnych stanów, w tym w Nowym Jorku.

 

“Rozprzestrzenia się jak pożar”

 

Tymczasem tam, gdzie naukę wznowiono jeszcze w sierpniu, wiele szkół zostało zmuszonych do przerwania edukacji w normalnym trybie.

 

– Od poniedziałku jesteśmy zamknięci, mamy teraz przez dwa tygodnie tylko wirtualne lekcje. Covid rozprzestrzenia się tu jak pożar – mówi Michael Apke, nauczycielka szkoły podstawowej w Athens w stanie Ohio, jednej z dotkniętych szkół.

 

ZOBACZ: Szef WHO: bogate kraje powinny się powstrzymać przed podawaniem trzeciej dawki szczepionki

 

W szkołach w Teksasie – jednym z najbardziej dotkniętych stanów – od początku roku szkolnego zakażeniom uległo ponad 52 tys. uczniów.

 

Jak podaje tygodnik “Time”, jeszcze w sierpniu 80 okręgów szkolnych w całym kraju powróciło do nauczania zdalnego w związku z falą zakażeń wśród dzieci.

 

Z zestawienia danych “Washington Post” wynika, że choć ciężkie przypadki Covid-19 wśród dzieci wciąż zdarzają się rzadko, to liczba dzieci hospitalizowanych również jest najwyższa od początku pandemii i wynosi niemal 2,4 tys.

 

Ile dzieci jest zaszczepionych?

 

Z informacji Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że 50 proc. dzieci w wieku 12-15 lat i 58 proc. 16-17 latków otrzymało dotąd co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. Biorąc pod uwagę tylko dorosłych, odsetek ten wynosi 75 proc.

 

ZOBACZ: Polska wysyła transport z pomocą humanitarną dla Wietnamu

 

Według głównego doradcy medycznego prezydenta dr. Anthony’ego Fauciego, sytuacja może dodatkowo pogorszyć się wraz z otwieraniem się kolejnych szkół i nadejściem jesieni. Zaznaczył jednak, że taki scenariusz nie jest nieunikniony.

 

“Poza otaczaniem dzieci zaszczepionymi osobami, musimy zapewnić, by wszyscy w systemie edukacji nosili maski. To jest rozwiązanie” – zaznaczył Fauci w wywiadzie dla CNN.

pgo/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment