imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA oferują 10 milionów dolarów za pomoc ws. wyborów. Chodzi o “obcą ingerencję”

dhih4rmd7zbrdvbmjzagp41tupj5dxs1.jpg


Departament Stanu sprecyzował, że chodzi o pomoc w identyfikacji lub lokalizacji podejrzanego, który “poprzez nielegalne działania w cyberprzestrzeni” ingeruje w listopadowe wybory prezydenckie w USA.

 

Amerykański resort spraw zagranicznych zachęca tych wszystkich, którzy mają informacje o zagranicznej ingerencji w amerykańskie wybory, do kontaktu z rządem USA lub najbliższą ambasadą Stanów Zjednoczonych.

 

Hakerzy w kampanii wyborczej

 

W ubiegłym miesiącu liderzy Partii Demokratycznej w Kongresie USA oświadczyli, że są “bardzo zaniepokojeni” kampanią dezinformacji sterowaną z zagranicy, która – ich zdaniem – ma na celu wywarcie wpływu na wybory prezydenckie 3 listopada.

 

ZOBACZ: Trump sugeruje, aby opóźnić wybory prezydenckie w USA. “Będą najbardziej fałszywe”

 

Amerykańskie służby wywiadowcze oskarżyły Rosję o ingerowanie w wybory prezydenckie w 2016 roku, w tym wykorzystywanie hakerów i masowe kampanie w mediach społecznościowych w celu promowania kandydatury Donalda Trumpa i dyskredytacji jego rywalki, Hillary Clinton, czemu Moskwa stanowczo zaprzeczyła.

 

W lutym przedstawiciele wywiadu USA poinformowali o ingerencji Rosji w kampanię wyborczą w 2020 roku.

 

W tle również Chiny i Irak

 

W środę Mike Pompeo zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostanie poddana pod głosowanie amerykańska propozycja przedłużenia międzynarodowego embarga na sprzedaż broni dla Iranu, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, które dysponują prawem weta.

 

ZOBACZ: Madonna i Trump ocenzurowani. “Fałszywe informacje o koronawirusie”

 

Embargo wygasa 18 października na mocy międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem z 2015 roku, z którego administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wycofała się w 2018 roku.

 

Jak powiedział Pompeo, USA są zaniepokojone doniesieniami, że Chiny przygotowują się już do sprzedaży broni do Iranu.

 

– Są kraje, które czekają w kolejce do sprzedaży broni, która zdestabilizuje Bliski Wschód, zagrozi Izraelowi, Europie, a także zagrozi życiu Amerykanów – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

 

Pompeo zapewnił, że władze USA “nie pozwolą im tego zrobić”, dlatego korzystają ze “wszystkich dostępnych nam narzędzi dyplomatycznych”.

wka/ PAP, polsatnews.pl


Source link

Leave a Comment