imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA: Odzyskano większość z zapłaconego hakerom okupu

000CAH9BVGKJYAIS-C411.jpg


O sukcesie operacji – pierwszej udanej tego typu – poinformowała zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco. Jak dodała, odzyskano w ten sposób 63,7 bitcoinów, czyli 2,3 mln dolarów.

– Poprzez działania przeciwko całemu ekosystemowi, który napędza ataki dla okupu i cyfrową walutę, będziemy nadal używać wszystkich swoich środków i narzędzi, by zwiększyć koszty i konsekwencje ataków ransomware i innych cyberataków – oznajmiła Monaco. Jak dodała, była to pierwsza operacja specjalnego zespołu powołanego do zwalczania internetowych wyłudzaczy.

Jak przyznał wcześniej szef Colonial Pipeline, operatora liczącego ponad 8 tys. km rurociągu, firma zapłaciła żądany przez pochodzących z Rosji hakerów okup w wysokości ok. 4,4 mln dolarów zaledwie godziny po cyberataku na jej system. Jednak odszyfrowanie zakodowanych danych za pomocą przesłanego przez hakerów klucza i ponowne uruchomienie przesyłu paliw zajęło prawie tydzień. 

CP to największa sieć tego typu w USA, zaopatrująca w paliwa wiele stacji na południu USA. Cyberatak wyłudzaczy spowodował kilkudniową panikę wśród kupujących, ogromne kolejki oraz niedobory paliwa w tysiącach stacji benzynowych.
Source link

Leave a Comment