imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Liczba zabójstw wzrosła o prawie 30 proc. Najnowsze dane FBI

zk5uhhivodzqgo4t85tixuo5ecxjbbn3.jpg


Ponad 76 proc. zabójstw dokonano z użyciem broni palnej

Liczba zabójstw w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ubiegłym roku o prawie 30 proc. To najwyższy roczny wzrost od lat 60. ubiegłego wieku, gdy zaczęto prowadzić statystyki – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Ponad trzy czwarte z tych zbrodni dokonano z użyciem broni palnej.

 

Z danych zaprezentowanych przez FBI wynika, że choć w 2020 r. w kraju odnotowano łącznie mniej przestępstw – głównie ze względu na mniejszą liczbę aktów dotyczących mienia, liczba przestępstw z użyciem przemocy była większa.

 

Łącznie takich przestępstw było 1,28 mln, co oznacza wzrost o 5,2 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Liczba zabójstw – umyślnych i przypadkowych – wzrosła o 29,2 proc. Spadły natomiast statystyki gwałtów i rabunków.

 

ZOBACZ: USA. Katastrofa kolejowa w Montanie. Trzy osoby zginęły, kilkunastu rannych

 

Ponad 76 proc. zabójstw dokonano z użyciem broni palnej, co również stanowi wzrost o 3 pkt. proc. w stosunku do roku 2019.

“Epidemia przemocy”

Eksperci wiążą rekordowy wzrost liczby zabójstw z kilkoma czynnikami: zmianami społecznymi spowodowanymi pandemią, zmianami w sposobie działań policji w obliczu protestów po śmierci George’a Floyda oraz wzrostem sprzedaży broni – pisze “Washington Post”.

 

ZOBACZ: USA. R.Kelly uznany za winnego. Resztę życia może spędzić w więzieniu

 

Mimo radykalnego wzrostu liczby zabójstw, nadal jest ich mniej niż w szczytowym okresie, jaki nastąpił na początku lat 80. oraz z początkiem lat 90., gdy notowano ok. 10 zabójstw na 100 tys. mieszkańców. Obecnie współczynnik ten wynosi 6,2. Dotychczasowe statystyki z 2021 wskazują, że w tym roku współczynnik ten dodatkowo wzrośnie, choć nie tak drastycznie jak w 2020 r.

 

W odpowiedzi na – jak to określił – “epidemią przemocy” prezydent Joe Biden ogłosił w czerwcu specjalną strategię walki z przestępczością, skupiającą się na ograniczeniu nielegalnego handlu bronią, uderzeniu w przestępczość zorganizowaną w największych miastach oraz na rozwijaniu programów społecznych.

dsk/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment