imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

USA. Kary za psa, który wystawił głowę przez okno. Pomysł rodem z Florydy

hi41y8853x1woij5tfjiy94pibcudscc.jpg


Lauren Book proponuje wprowadzenie zmian do stanowego prawa o ochronie zwierząt. Poprawki miałby ukrócić powszechne przewożenie zwierząt domowych na pakach pickupów.

 

Jej zdaniem nieprzypięte i niezabezpieczone zwierzęta jeżdżące na półciężarówkach są narażone na obrażenia, a nawet śmierć.

Właściciel pozwolił wychylić psu głowę? Trafiłby do rejestru

Zagrożenie ma czyhać na zwierzęta nie tylko wskutek kolizji i wypadków, ale nawet z powodu bardziej gwałtownych manewrów, jak hamowanie. Przewożone luzem czworonogi mogą także w łatwy sposób uciec.

 

Właściciele pojazdów byliby zobowiązani do przewożenia psów w kontenerze transportowym lub klatce w celu zapewnienia zwierzęciu bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

 

ZOBACZ: Komorów: Pies zaatakował małe dziecko. Chłopiec nie żyje

 

“Kierujący nie może pozwolić psu wystawić głowy lub jakiejkolwiek innej części ciała poza okno pojazdu mechanicznego, gdy osoba prowadzi pojazd silnikowy na drodze publicznej” – czytamy jednak w projekcie ustawy.

 

Projekt trafił do stanowego Senatu stanu Floryda w piątek. Przepisy zakładają także wprowadzenie stanowego internetowego rejestru takich wykroczeń, który prowadziłby Departament Egzekwowania Prawa. Nowe prawo może zawetować gubernator Ron DeSantis.

Transport tylko w uprzęży lub klatce

Dyrektor generalna organizacji Humane Society of Tampa Bay, która zajmuje się bezdomnymi i prześladowanymi zwierzętami uważa, że nie widzi problemu zwierząt wiezionych w otwartym oknie samochodu.

 

– Niektórzy weterynarze powiedzą, że jakieś przedmioty mogą wpaść im do oka, ale ja nie postrzegam tego jako realnego zagrożenia powiedziała Sherry Silk “Daily Mail”.

 

ZOBACZ: Psycholog zwierząt: Broni nie daje się laikowi, tak samo jak niektórych psów

 

Zgodziła się jednak, że na Florydzie niebezpieczne może być przewożenie psów na tyle pickupów. – Istnieją uprzęże, z których ludzie mogą korzystać – powiedziała szefowa organizacji zajmującej się rocznie 50 tys. zwierząt domowych.

 

Nowy przepis zmusiłby kierowców do korzystania z takich udogodnień, by pies nie odniósł obrażeń lub nie uciekł. Zabronione zostałoby też przewożenie psa “na stopniu, błotniku, masce lub dachu pojazdu mechanicznego”. Nie będzie można ich także wieźć w holowanym pojeździe.

Plaga wielkanocnych królików

Ustawa ma także powstrzymać sprzedaż królików na ulicach i parkingach – zwłaszcza w okresie wielkanocnym, kiedy to wiele takich zwierząt jest dawanych dzieciom w prezencie świątecznym. – Ludzie wręczają królika, który jednak nie jest łatwym zwierzakiem do zajmowania się, więc po prostu go wypuszczają – powiedziała mówi Sherry Silk.

 

ZOBACZ: Nastolatka pogryziona przez sforę psów. Jej mama apeluje o wsparcie

 

Jak powiedziała problem jest tak poważny, że jej wolontariusze nie są w stanie zająć się wszystkimi porzuconymi w ten sposób królikami w okolicach Wielkanocy. Silk ma jednak wątpliwości, czy samo prawo przyczyni się do zmian.

 

– Widzieliśmy wiele wspaniałych przepisów, ale nie było nikogo, kto by je egzekwował – powiedziała dziennikarzom.

 

Lokalna stacja telewizyjna WINK poinformowała, że jeśli ustawa zostanie przyjęta, a ludzie zostaną na jej podstawie zatrzymani, to mogą otrzymać od policji mandat za wykroczenie drogowe. Grzywny te nie zostaną jednak w wykazach wykroczeń drogowych.

hlk/wka/ Polsatnews.pl/”The Guardian”

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment