imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

USA. Członek ekipy filmowej “Rust” Serge Svetnoy pozywa Aleca Baldwina

ney1af2u83yr8rorpdy5p97ux9422y6c.jpg


Jeden z członków ekipy filmowej, który był świadkiem tragicznego wypadku na planie filmu “Rust”, gdy Alec Baldwin śmiertelnie postrzelił operatorkę kamery Halynę Hutchins, złożył w środę do sądu w Los Angeles pozew cywilny. Serge Svetnoy zarzuca Baldwinowi i producentom filmu zaniedbania podczas kręcenia zdjęć.

Svetnoy był na planie szefem ekipy oświetleniowej. W pozwie oskarża producentów i inne decyzyjne osoby z ekipy filmowej o niewdrożenie norm bezpieczeństwa i pozwolenie na “celowanie z rewolweru naładowanego ostrą amunicją w żywe osoby na planie filmu »Rust«.

 

– Tworzenie filmów to wspaniała sztuka, ale nikt nigdy nie powinien umierać, aby inni ludzie się bawili – powiedział na konferencji prasowej adwokat Svetnoya, Gary Dordick. Nigdy, przenigdy nie powinno być ostrej amunicji na planie – dodał.

“Trzymałem ją w ramionach gdy krwawiła”

Svetnoy był jednym z garstki ludzi obecnych na planie, kiedy doszło do śmiertelnego postrzelenia. W pozwie napisał, że trzymał Hutchins w ramionach, gdy krwawiła z klatki piersiowej. Dodał, że “będzie go to prześladować do końca życia”.

 

ZOBACZ: USA. Sąd federalny w Nowym Orleanie zawiesił obowiązek szczepień. “Poważne problemy konstytucyjne”

 

– Była moją przyjaciółką – mówił Svetnoy na konferencji prasowej. Wyjaśnił, że był to dziewiąty film, przy którym pracował wspólnie z Hutchins i zatrudnił się w tej ekipie na jej prośbę. Dodał, że kilka dni wcześniej widział pistolety leżące bez nadzoru w błocie i ostrzegł osoby odpowiedzialne za broń na planie.

 

W pozwie wymieniono również zbrojmistrza planu Hannah Gutierrez oraz asystenta reżysera Dave’a Hallsa, który przyznał się śledczym, że to on wręczył Baldwinowi broń podczas kręcenia sceny. W sumie Svetnoy oskarża o zaniedbania prawie 20 osób.

“Nie oczekuje odszkodowania”

Dordick powiedział, że Svetnoy nie oczekuje odszkodowania, bowiem nie chce zarabiać na procesie sądowym i na wypadku, ale chciałby, aby w przyszłości zapewnione zostały lepsze warunki pracy i bezpieczeństwa na planach filmowych.

 

ZOBACZ: Śmierć podczas kręcenia filmu z udziałem Baldwina. Policja: na planie filmu było pewne niechlujstwo

 

– Pan Svetnoy nie jest motywowany pieniędzmi… Ten proces ma sprawić, że tego rodzaju niebezpieczne okoliczności, które zdarzają się zbyt często na planach filmowych, nie będą już mieć miejsca – powiedział Dordick.

 

To pierwszy pozew w związku z wypadkiem, do którego doszło 21 października. Do tej pory prokuratura w Santa Fe nie przedstawiła nikomu zarzutów karnych.

wys/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment