imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

UOKiK otrzymał nowe uprawnienia do blokowania stron internetowych – Wolna Polska – Wiadomości

media_israel_censorship.jpg


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów drogą nowelizacji prawa otrzyma nowe uprawnienia. Najprawdopodobniej już niedługo będzie on mógł przeprowadzać szereg nowych działań, mających na celu obronę interesów konsumentów. Wśród nich jest między innymi możliwość blokady stron internetowych, czy też dokonywanie zakupów pod zmienioną tożsamością.

Do konsultacji w parlamencie trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jego celem jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, odnoszących się głównie do rozwoju technologicznego. Pozwala on bowiem na wprowadzenie nowych umów zawieranych przez sprzedawców i kupujących. Tym samym daje też nowe pole do oszustw.

Z tego powodu nowe prawo przewiduje, że prezes UOKiK będzie mógł podejmować szereg działań wobec witryn internetowych. Będzie on mógł je po prostu zablokować, ale także zmusić do usuwania treści, zamieszczenia określonych komunikatów czy też nakazać rejestratorowi domeny jej usunięcie i zarejestrowanie na inny podmiot. Podobne działania podejmowane przez UOKiK będą mogły zostać zaskarżone do sądu.

Kolejnym nowym rozwiązaniem ma być wprowadzenie instytucji tzw. tajemniczego klienta. Prezes UOKiK, albo osoba mająca jego pełnomocnictwo, będzie mógł zarejestrować się pod zmienioną tożsamością. W ten sposób dana będzie mu możliwość zakupu towarów lub usług pod zmienionym nazwiskiem, a w cały proces zaangażowana zostanie wówczas Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Na podstawie: bezprawnik.pl. za autonom.pl

Blokowanie StroncenzuraUOKiK


Source link

Leave a Comment