imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Uniwersytet Harvarda a niewolnictwo, segregacja i dyskryminacja. Raport

000F7853R0PLTDCN-C429.jpg


Uniwersytet Harvarda został założony w 1636 roku w Newtowne koło Bostonu na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Był pierwszym uniwersytet na terenie tamtejszej kolonii brytyjskiej. Dziś uchodzi za jedną z najlepszych uczelni wyższych na świecie, znajdującą się na elitarnej liście Ivy League.

Cieniem na jego renomie kładzie się dziś niechlubna karta historii – niewolnictwo

Harvard opublikował 134-stronicowy raport, w którym opisuje powiązania uniwersytetu z niewolnictwem, segregacją i dyskryminacją. Z dokumentu wynika, że wykładowcy i pracownicy szkoły w latach 1636-1783, kiedy to niewolnictwo zostało zakazane w Massachusetts, zniewolili ponad 70 czarnoskórych osób.

Ponadto uczelnia czerpała zyski z niewolnictwa XVII, XVIII i XIX wieku dzięki finansowemu powiązaniu z darczyńcami, z których niektórzy są upamiętnieni na terenie kampusu. Darczyńcy ci – jak napisano w raporcie – pomagali też Harvardowi w budowaniu jego renomy i dobrej reputacji w kraju. 

W dokumencie przyznano także, że niewolnictwo było nieodłączną częścią Uniwersytetu Harvarda, a jego dziedzictwo wpłynęło na uczelnię długo po tym, jak niewola ludzka stała się nielegalna. Według raportu, segregacja i dyskryminacja były częścią życia na uniwersyteckich kampusach jeszcze w XX wieku.

“Prawda jest taka, że niewolnictwo odegrało znaczącą rolę w naszej historii instytucjonalnej” – stwierdził cytowany przez “WSJ” rektor Harvarda Lawrence S. Bacow, który w dniu publikacji raportu wystosował list do społeczności uniwersyteckiej. 

W raporcie znalazły się zalecenia. Wskazano m.in na wsparcie potomków i przedstawicieli rdzennych społeczności, założenie funduszu rzecz przeciwdziałania niewolnictwu oraz współpracę ze szkołami i uniwersytetami, gdzie uczy się czarnoskóra społeczność. Wezwano także do upamiętnienia zniewolonych ludzi poprzez rozwój badań i programów nauczania.

Jak podaje “WSJ”, wszystkie zalecenia zostały zaakceptowane przez władze uniwersytetu.

Rektor Bacow zapowiedział, że na te cele zostanie przeznaczonych 100 milionów dolarów. 

– Niewolnictwo i jego dziedzictwo są częścią amerykańskiego życia od ponad 400 lat – przyznał Bacow. Jak dodał, “praca nad dalszym korygowaniem jej trwałych skutków będą wymagały trwałych i ambitnych wysiłków na nadchodzące lata”.

Wśród absolwentów uniwersytetu Harvarda jest wiele uznanych naukowców, działaczy czy osób z samych szczytów władzy, jak amerykańscy prezydenci, m.in. John F. Kennedy, Theodore Roosevelt, czy – czarnoskóry – Barack Obama. 


Source link

Leave a Comment