imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

UNHCR alarmuje. Afgańczycy szukają schronienia za granicą. Może być ich nawet pół miliona

r5xcnh6ozjtgypafkt7m9hrknj8emgvr.jpg


W piątek ONZ zaapelował do państw sąsiadujących z Afganistanem o pozostawienie otwartych dla uchodźców granic. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) nawet pół miliona Afgańczyków może próbować uciec z ogarniętej kryzysem kraju.

– Przygotowujemy się w najgorszym przypadku na około 500 tys. nowych uchodźców w tym regionie – oświadczyła Kelly Clements, zastępczyni Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców podczas konferencji prasowej.

 

– Mimo że teraz nie widzimy dużych fal afgańskich uchodźców, sytuacja wewnątrz Afganistanu rozwija się szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać – dodała.

2,2 mln afgańskich uchodźców

Przedstawiciele UNHCR przypomnieli, że na świecie obecnie już jest 2,2 mln Afgańczyków o statusie uchodźcy, większość z nich schroniła się w Pakistanie i Iranie.

 

ZOBACZ: Afganistan. Szef sił bezpieczeństwa w Kabulu jest poszukiwanym terrorystą

 

Z danych UNHCR wynika, że poza Afgańczykami uciekającymi przed wojną poza granice ojczyzny, 558 tys. osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni.

Na konferencji Clements poinformowała, że Wysoki Komisarz NZ ds. Uchodźców Filippo Grandi odbył już rozmowy z szefową Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen i innymi donatorami na temat finansowania działań zapewniających schronienie i opiekę nad przyszłymi Afgańskimi uchodźcami.

wys/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment