Położony nad Morzem Azowskim Mariupol oddziela tereny kontrolowane przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy od okupowanego Półwyspu Krymskiego. W przypadku jego zajęcia Moskwa uzyskałaby lądowy korytarz łączący Rosję z zaanektowanym w 2014 roku Krymem.
Zdaniem Ihora Kozija, ukraińskiego eksperta ds. wojskowości, strategiczna wartość Mariupola wynika z jego położenia i wpływu na komunikację w południowo-wschodniej części Ukrainy. Jego zajęcie pozbawiłoby kraj ważnego portu i znacznie osłabiło gospodarkę Ukrainy, a Rosji umożliwiło zaopatrywanie Krymu.
ZOBACZ: Ukraina, Rosja. Polska, Wielka Brytania i Ukraina zadeklarowały powołanie Porozumienia Trójstronnego
– Jesteśmy przygotowani na ewentualną inwazję Rosji. Żaden z nas nie rozważa nawet możliwości wycofania się – za naszymi plecami mamy swoje rodziny, swoje domy – powiedział PAP 29-letni Dawyd, stacjonujący w pobliżu półmilionowego Mariupola żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy.
Stanowiska wzmocnione sprzętem i ludźmi
Mężczyzna jest żołnierzem kontraktowym i dowódcą drużyny w jednostce artylerii ukraińskiej armii. – W związku z zaostrzeniem sytuacji wokół Ukrainy stanowiska znajdujące się po naszej stronie linii kontaktowej (linii oddzielającej tereny pod kontrolą rządu od obszarów zajmowanych przez separatystów) zostały wzmocnione zarówno sprzętem, jak i ludźmi – powiedział, odpowiadając na pytanie o reakcje dowództwa na mobilizację rosyjskich wojsk w pobliżu granic kraju.
Żołnierz wskazał, że “w zależności od sytuacji i towarzyszących jej napięć jesteśmy rozlokowywani od 5 do 40 km od linii kontaktowej”.
ZOBACZ: Rosja zaatakuje Ukrainę? Kownacki w “Gościu Wydarzeń”: kluczowe kilkadziesiąt godzin
Mówiąc o przygotowaniu do ewentualnych starć zbrojnych szczególną uwagę zwrócił na dostarczone Ukrainie przez zagranicznych partnerów uzbrojenie. – Otrzymaliśmy nową broń przeciwczołgową, która naprawdę przedstawia dla nas ogromną wartość, może okazać się niesamowicie potrzebna – ocenił. – Bardzo ważne jest też wsparcie zagranicznych specjalistów w obsłudze nowego sprzętu – dodał.
Wśród zaoferowanego Ukrainie wsparcia znalazły się m.in. systemy przeciwpancerne Javelin, naprowadzane na podczerwień i odpalane ręcznie pociski ziemia-powietrze Stinger, wyrzutnie przeciwpancerne NLAW, drony oraz zadeklarowane przez Polskę przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe “Piorun”.
“Polska pomogła bez żądania niczego w zamian”
Zapytany o wagę, jaką dla ukraińskich żołnierzy przedstawia pomoc polska, 29-latek powiedział, że “Polska jest jednym z tych krajów, które pomogły nam bez żądania niczego w zamian, bez prób wzbogacenia się na tej pomocy. To wsparcie ma ogromne znaczenie dla Ukrainy i dla nas, żołnierzy”.
Komentując stan uzbrojenia ukraińskiej armii rozmówca zwrócił uwagę na potrzebę ciągłej modernizacji sprzętu, którego znaczna część bazuje na opracowanych za czasów ZSRR technologiach. – Większość ukraińskiego sprzętu rozwinięto za czasów ZSRR, chociaż oczywiście od lat sprzęt ten jest modernizowany. Dlatego też tak ważne jest dla nas wsparcie państw zachodnich – powiedział.
Zapytany o perspektywę na rozwój konfliktu wywołanego nagromadzeniem nad ukraińskimi granicami wojsk rosyjskich ocenił, że “do inwazji raczej nie dojdzie”. – Naprawdę nie rozumiem, dlaczego liderzy nie mogą pokojowo rozwiązać sprawy, od której zależy przecież życie milionów – powiedział dowódca drużyny stacjonującej w pobliżu nadmorskiego Mariupola.
an/PAP
Czytaj więcej