imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Ukraina. Rosjanie ostrzelali kolumnę cywilnych samochodów. Rośnie liczba ofiar

p9nzobb2hgb6rnucy1d4ivfazqhud8tr.jpg


Ukraina. Rosjanie zaatakowali cywilów

Siły rosyjskie ostrzelały kolumnę cywilnych samochodów w obwodzie zaporoskim. Cywile chcieli wjechać na okupowane terytoria po swoich bliskich i by przekazać pomoc humanitarną. Prokuratura Generalna Ukrainy powiadomiła, że liczba ofiar wzrosła do 25, a 50 osób zostało rannych.

“Wróg zaatakował rakietami cywilną kolumnę humanitarną niedaleko Zaporoża. Ludzie stali w kolejce, aby udać się na tymczasowo okupowane terytorium, aby odebrać krewnych, przekazać pomoc humanitarną. Są ofiary śmiertelne i ranni. Na miejscu pracują ratownicy, lekarze, wszystkie odpowiednie służby” – powiadomił w piątek rano szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch za pośrednictwem serwisu Telegram. 

Ukraina. Rosjanie zaatakowali kolumnę cywilnych samochodów. Rośnie liczba ofiar 

Staruch przekazał po godzinie 8:00, że na ten moment wiadomo o co najmniej 23 osobach zabitych i 28 rannych na skutek ataku Rosjan. “Wszyscy to cywile, Ukraińcy. Płońcie w piekle cholerni raszyści” – napisał. 

 

 

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania i zdjęcia z miejsca ataku – widać zabitych przez Rosjan cywili i zniszczone samochody oraz budynki. 

 

Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko powiadomił, że Rosjanie podczas ataku na obwód zaporoski wystrzelili 16 rakiet z użyciem sytemu S-300P. “Cztery ataki rakietowe zostały przeprowadzone w rejonie parkingu i w miejscu, gdzie ustawiano samochody w oczekiwaniu na wjazd/wyjazd na/z czasowo okupowanych terenów Ukrainy” – napisał. 

 

Prokuratura Generalna Ukrainy po godzinie 10:00 powiadomiła, że na sutek rosyjskiego ataku zginęło 25 osób, 50 zostało rannych. Wśród poszkodowanych są dzieci. 

 

W obwodzie została ogłoszona żałoba 

“Dziś rano raszyści zabili cywilów, którzy stali w kolejce do przejazdu kolumny humanitarnej. Ci ludzie jechali do swoich rodzin na okupowanych terytoriach, wieźli pomoc humanitarną. Mieli zabrać naszych obywateli i wywieźć ich na wolną część Ukrainy. Okupanci zadali kolejny atak na bezbronnych Ukraińców. To kolejny atak terrorystyczny kraju terrorysty. W związku z tą tragedią i by uszanować pamięć zmarłych 1 października został ogłoszony dniem żałoby w obwodzie zaporoskim” – napisał Staruch.  
 

Rosjanie atakowali obwód zaporoski już w nocy z czwartku na piątek. Jak przekazywał Staruch, siły powietrzne Ukrainy zdołały przechwycić rakiety

anw/ sgo

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment