Rosyjskie wojska ostrzelały dwiema rakietami balistycznymi miasto Połtawa – trafiono w placówkę edukacyjną i pobliski szpital. Liczba rannych to 271, a liczba zabitych wynosi 51. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował w związku z tym o pomoc i dostarczenie broni.
Prezydent Litwy o pomocy Ukrainie
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda był gościem w programie Polsat News “Dzień na świecie”. Został zapytany m.in. o to, czy Ukraina może skutecznie się bronić, mimo, że nie wolno jej używać broni dostarczonej przez USA do uderzania w cele na rosyjskim terytorium.
Nauseda stwierdził, że nie jest to możliwe, a państwa sojusznicze Ukrainy powinny pozwolić jej działać, żeby wojnę można było zakończyć wcześniej i bez kolejnego, zbędnego rozlewu krwi.
ZOBACZ: Zmasowany ostrzał Ukrainy. Atak Rosji na Kijów i inne miasta. Są ofiary
– Pytanie, czy Ukraina może skutecznie się bronić, jeśli nie wolno jej używać broni dostarczonej z USA i państw Europejskich do uderzania w cele na terenie Rosji. Potrzebne jest działanie. Potępianie to jest jedno, ale musimy też działać – powiedział prezydent Litwy.
Dodał, że sojusznicy Ukrainy “muszę przesunąć granicę”, którą same sobie nałożyli. “Trzeba pozwolić Ukrainę tę wojnę wygrać” – dodał.
ZOBACZ: Rosja atakuje Ukrainę. Polska poderwała myśliwce
Powiedział także, że w dużej mierze zgadza się ze słowami Radosława Sikorskiego który utrzymuje, że zarówno Polska, jak i inne państwa sąsiadujące z Ukrainą powinny zestrzeliwać nieznane obiekty na terenie Ukrainy, zanim te trafią do Unii Europejskiej.
– To może być zagrożenie także dla naszych społeczeństw. Więc wydaje mi się, że powinniśmy to rozważyć – stwierdził.
“Zachód za dużo obiecuje”. Prezydent chce więcej działania
Według prezydenta Litwy Ukraina powinna także dostać broń i systemy obrony powietrznej, o które prosi od dawna. Stwierdził, że Zachód za dużo obiecuje, a za mało obietnic spełnia.
– Wydaje mi się, że moglibyśmy mniej wygłaszać obietnic, a natomiast to, co już obiecaliśmy szybciej dostarczać. Czasami może lepiej jest mniej obiecywać, mniej mówić, a dostarczać więcej – na temat pomocy Ukrainie.
ZOBACZ: Putin szykuje potężne bombardowanie Ukrainy. Dostanie pociski z Iranu
Uważa, że wszystko sprawia, że prezydent Rosji czuje się trochę bezkarny. Stwierdził, że ostatnia wizyta Władimira Putina tylko udowodniła, że nie uważa się za zagrożonego.
– Mongolia powinna zatrzymać Putina, jako zbrodniarza wojennego, a wyjaśnienia, które słyszymy nie są zbyt przekonujące – powiedział.
Czytaj więcej