imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

UEFA zmienia system kobiecych rozgrywek

vyz1atngqt83fc4qzy3ukarpr33ar336.JPG


UEFA postanowiła zrewolucjonizować kobiecą piłkę nożną w Europie.

UEFA postanowiła zrewolucjonizować kobiecą piłkę nożną w Europie, wprowadzając nowe rozgrywki Ligi Narodów, wzorem rywalizacji mężczyzn. Ma to znacznie ograniczyć liczbę meczów, które kończyły się wysokimi wygranymi, co źle wpływało na atrakcyjność sportową i komercyjną.

Duży wpływ na decyzję ogłoszoną w czwartek miały wyniki w grupach kwalifikacyjnych do Euro 2022. Dania rozgromiła Gruzję 14:0, a Hiszpania pokonała 13:0 Azerbejdżan. Podobne rezultaty w eliminacjach notowały zespoły Włoch, Niemiec i Szkocji, a Francja strzeliła 44 gole, nie tracąc żadnego w ośmiu meczach. Nawet w lipcowych finałach Euro Anglia wygrała 8:0 z byłym mistrzem świata Norwegią.

 

“Nowy format rozgrywek ma na celu stworzenie bardziej konkurencyjnej rywalizacji. Ma także zwiększyć zainteresowanie kibiców, a także poprawić aspekt komercyjny” – głosi komunikat UEFA.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ewa Pajor bohaterką Wolfsburga w finale piłkarskiego Pucharu Niemiec

 

Trzypoziomowy format Ligi Narodów, z 16 drużynami na najwyższym szczeblu, rozpocznie się jesienią 2023 roku. Czterech zwycięzców z czterodrużynowych grup na najwyższym poziomie awansuje do turnieju Final Four. Dwóch finalistów zakwalifikuje się do igrzysk olimpijskich Paryżu 2024, dołączając do Francji jako gospodarza imprezy.

 

Rankingi Ligi Narodów, z awansami i spadkami między trzema poziomami, zostaną uwzględnione przy ustalaniu zasad kwalifikacji do Euro 2025, które rozpoczną się wiosną 2024 roku. Osiem krajów zakwalifikuje się bezpośrednio do 16-zespołowego turnieju, wygrywając lub zajmując drugie miejsce w czterech grupach najwyższego szczebla. Siedem kolejnych zespołów na Euro 2025 zostanie wyłonionych w play offach zaplanowanych na jesień 2024 roku.

 

– Zbudowaliśmy otwarty, konkurencyjny i czytelny system, w którym każdy mecz będzie miał znaczenie… Jestem przekonany, że ten format pomoże wszystkim europejskim federacjom – ocenił prezydent UEFA Aleksander Ceferin.

MC, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.


Source link

Leave a Comment