imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Turek: wykryto ogniska ptasiej grypy. Uśmiercono 100 tys. kaczek

5ooqiwx5biu6vqvaqc72huaoc923gvi1.jpg


W powiecie tureckim zlikwidowano 100 tys. kaczek

100 tys. kaczek zostało uśmierconych z powodu wystąpienia ognisk ptasiej grypy w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie). Ptactwo zlikwidowano w dwóch gminach – Turek i Przykona.

Radio Poznań informuje, że uśmiercenie kaczek w Przykonie doprowadziło do likwidacji hodowli w tej gminie. – Nie było innego wyjścia, ale w ten sposób opanowaliśmy zagrożenie – powiedział rozgłośni Jan Radzimski, powiatowy lekarz weterynarii w Turku.

Weterynarz: likwidacja zarażonych stad jest koniecznością

Ustalane jest obecnie źródło pochodzenia ptasiej grypy. Prawdopodobnie są to jednak dziko żyjące ptaki. Sprawdzona zostanie m.in. wyspa na zbiorniku pokopalnianym w gminie, by zobaczyć, czy nie ma tam padłych ptaków.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa. Powrót wirusa dziesiątkującego fermy 

 

Jak tłumaczy weterynarz, likwidacja zarażonych stad jest koniecznością. – Wirus, jakkolwiek dla człowieka niegroźny, jest dla drobiu śmiertelny, więc i tak ptaki straciłyby życie, a uśmiercając je, można ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby – wyjaśnił Radzimski.

Zalecenia dla hodowców

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

 

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, by nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

 

ZOBACZ: Inspekcja Weterynaryjna: ptasia grypa wróciła do Polski. Dwa ogniska na Mazowszu

 

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach wystąpieniach choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

pgo/pdb/Radio Poznań

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment