imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Trzecia edycja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

DOC.20211207.41046805.1.jpg


Kolejna edycja popularnej akcji bonów naprawczych w Wiedniu została zakończona sukcesem. Stolica Austrii przeznaczyła na nią kolejne 570000 euro, aby zachęcić mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

„Reparaturbon” miasta Wiednia, czyli program bonów naprawczych, cieszy się niesłabnącą popularnością. Bony, które można było pobrać ze strony internetowej projektu, przeznaczone są na naprawę zepsutych przedmiotów i urządzeń gospodarstwa domowego do maksymalnej kwoty 100 euro. Celem akcji jest zmniejszenie ilości produkowanych, niepotrzebnych odpadów, a wiedeńska gospodarka korzysta z tego pomysłu. „Zainteresowanie mieszkańców, aby dać uszkodzonym przedmiotom drugą szansę, nie słabnie!” – mówi zadowolony członek zarządu miasta ds. klimatu Jürgen Czernohorszky. Od rozpoczęcia kampanii jesienią 2020 roku eksperci naprawili około 32000 przedmiotów, dzięki czemu udało się zredukować emisję dwutlenku węgla o około 770 ton.

Ponieważ budżet przeznaczony na finansowanie został już wyczerpany, zakończono trzeci okres kampanii. Planowana jest kontynuacja projektu w zależności od rozszerzenia tego wyjątkowego programu naprawczego na całą Austrię, „który, miejmy nadzieję, będzie bazował na udanym modelu wiedeńskim”, mówi Czernohorszky.

Ale nie tylko w kraju – bon naprawczy przyciągnął również uwagę na arenie międzynarodowej. Wiedeńska inicjatywa została nominowana przez ogólnoeuropejskie jury do nagrody „Innovation in politics award” jako jeden z dziesięciu najlepszych projektów w Europie w kategorii ochrony środowiska, a amerykańskie miasto Portland opracowało swój własny program promocji napraw oparty na wiedeńskim modelu.

Projekt „Reparaturbon” trwa oficjalnie do 2023 roku, a całkowity budżet przeznaczony na ten cel przez stolicę Austrii wynosi 1,6 mln euro.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

 


Source link

Leave a Comment