imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Trudna sytuacja w Europie. Rekordy zgonów w Portugalii i Wlk. Brytanii

000B0E1D978HTMQU-C411.jpg


W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zmarło aż 1610 osób zakażonych koronawirusem, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Rekordową liczbę zgonów – 218 – odnotowano też w Portugalii.

Poprzednio rekordową liczbę zgonów w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 13 stycznia i było to 1564. Wtorkowe dane oznaczają gwałtowny wzrost w porównaniu z bilansem poniedziałkowym, gdy informowano o 599 zgonach. Spadła natomiast liczba nowych zakażeń. Ostatniej doby odnotowano ich 33 355, a w poniedziałek 37 535.

– Chociaż istnieją pewne wczesne oznaki świadczące o tym, że nasze poświęcenie przynosi efekty, musimy nadal ściśle przestrzegać obowiązujących restrykcji – powiedziała Yvonne Doyle, dyrektor medyczny w rządowej agencji Public Health England (PHE). 

– Zmniejszając liczbę kontaktów i pozostając w domu, z biegiem czasu zaobserwujemy spadek liczby infekcji – dodała.

Dotychczas z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii zmarło już 90 033 osób. Pod względem liczby zgonów ten kraj zajmuje piąte miejsce na świecie – więcej ofiar śmiertelnych odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

Liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3 443 431, co także jest piątym najwyższym bilansem na świecie – więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

Rekordową liczbę zgonów z powodu koronawirusa – 218 – odnotowano także w ciągu ostatniej doby w Portugalii. 

Od poniedziałku znacząco wzrosła, o ponad 10,4 tys., także liczba dobowych zakażeń. Oznacza to, że dynamika infekcji wróciła do poziomu z połowy stycznia. Łącznie w tym kraju potwierdzono już prawie 567 tys. infekcji.

Wraz z nasileniem się zgonów i zakażeń prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zapowiedział, że władze rozważają zamknięcie szkół.

Według prezydenta Portugalii decyzja o ewentualnym zamknięciu placówek oświatowych w całym kraju może zapaść w ciągu najbliższych godzin.

Powołujące się na źródła w resorcie zdrowia radio Observador twierdzi, że władze Portugalii wraz z nasileniem się epidemii biorą pod uwagę możliwość prowadzenia zdalnych lekcji dla uczniów powyżej 12. roku życia, a także słuchaczy szkół wyższych.

Opcja zdalnej nauki pojawiła się wraz z najnowszym bilansem epidemicznym, według którego podczas minionych 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła do nienotowanego wcześniej poziomu 218. Dotychczas w Portugalii zmarło z powodu koronawirusa 9246 osób.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Source link

Leave a Comment