imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Tomasz Wołek nie żyje. Dziennikarz miał 74 lata

f5b2q748dh2m5689564uukmsrdcgd5md.png


Tomasz Wołek w październiku obchodziłby 75. urodziny

Zmarł Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta, autor książek i działacz antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce był związany ze znanymi tytułami prasowymi, a także radiem TOK FM, gdzie był stałym gościem piątkowej “Trzódki”. W 2011 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Informację o śmierci Tomasza Wołka potwierdziło TOK FM w rozmowie z rodziną. Ponadto przekazał ją na Facebooku Piotr Fogler, poseł I kadencji Sejmu.

 

“Dziś rano zmarł Tomek Wołek, wspaniały człowiek, dziennikarz… Tomku, bardzo smutno, okropna wiadomość. Grażynko współczujemy” – napisał, zwracając się do bliskich zmarłego.

 

Tomasz Wołek – opozycjonista w PRL, redaktor naczelny “Życia”, członek “Trzódki”

Tomasz Wołek urodził się 1947 roku w Gdańsku. Na uniwersytecie w tym mieście studiował historię. W 1968 roku uczestniczył w wiecach studenckich podczas ówczesnych niepokojów społecznych i politycznych.

 

Działał w “Solidarności” oraz Ruchu Młodej Polski. W trakcie stanu wojennego publikował w podziemnych pismach.

 

ZOBACZ: Hiszpania: Nie żyje wybitny pisarz Javier Marias. Miał 70 lat

 

W latach 90. był redaktorem naczelnym “Życia Warszawy”, a na przełomie wieków stał na czele pisma “Życie”. Jego teksty drukowano też na łamach “Gazety Wyborczej”, “Rzeczpospolitej” i “Polityki”.

 

Ponadto od 17 lat Tomasz Wołek był stałym komentatorem TOK FM w programie “Trzódka” Jacka Żakowskiego. Zajmował się także dziennikarstwem sportowym.

Wywiad z Pinochetem

W 1997 roku Wołek otrzymał Nagrodę Kisiela, a czternaście lat później – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Z kolei w 1999 roku wraz z Michałem Kamińskim i Markiem Jurkiem udał się do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z Augusto Pinochetem, oskarżonym w Hiszpanii o zbrodnie przeciw ludzkości. Przeprowadził wówczas jeden z pierwszych wywiadów z tym chilijskim generałem po jego zatrzymaniu.

 

W październiku Tomasz Wołek skończyłby 75 lat.

wka/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment