imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Tom Cruise wysadzi most w Polsce? Wiceminister: nie każda stara rzecz to zabytek

afvqmgt7ivzfdzzjus7f53vrr175c164.jpg


Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim w pobliżu wsi Strzyżowiec był budowany w latach 1905-1906. Przez most przebiega linia kolejowa nr 283, łącząca Jelenią Górę z Ławszową przez Lwówek Śląski i Zebrzydową.

 

Obiekt ten wykorzystano przy kręceniu filmów “Skąpani w ogniu” (1963) i “Kocham kino” (1987), odwzorowano go także w grze komputerowej “Zaginięcie Ethana Cartera”.

 

ZOBACZ: Kopalnie, podziemne rejsy, koronki i regionalna kuchnia

 

PKP dementuje

 

W marcu były prezes Kolei Dolnośląskich, Piotr Rachwalski przekazał informacje o tym, że zabytkowy most kolejowy ma zostać wysadzony w powietrze w czasie realizacji hollywoodzkiej produkcji – siódmej części filmu “Mission: Impossible”, w którym główną rolę odgrywa Tom Cruise. Zdjęcia planowane są na kwiecień 2021 roku.

 

Rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec powiedział wówczas, że nie ma żadnej umowy z firmą produkcyjną. Nie zdecydowano o realizacji zdjęć, a tym bardziej o wysadzaniu mostu. Po tych doniesieniach w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków rozpoczęto procedurę wpisu mostu do rejestru zabytków. Sporządzono protokoły z oględzin.

 

ZOBACZ: Kuli ścianę, żeby wydobyć rurę odpływową. Złomiarze zdewastowali zabytkową kamienicę

 

Sprawa wysadzenia mostu wróciła w ubiegłym tygodniu. Producent filmowy i prezes firmy Alex Stern Robert Golba, który pomaga Amerykanom, powiedział w rozmowie z WP, że czeka na zgodę na użycie 114-letniego mostu na potrzeby hollywoodzkiego filmu. – Współpracujemy z Ministerstwem Kultury. Mamy pomoc państwa. Nie popełnimy żadnego przestępstwa. Wszystko będzie zgodne z polskim prawem – zapewnił.

 

Amerykanie mieliby zbudować nowy most, rewitalizując przy tym linię kolejową i rozsławiając okoliczny Wleń.

 

ZOBACZ: Czy filmowe hity mogę być źródłem wiedzy o finansach?

 

“Niech wysadzą Most Brookliński”

 

Przeciwko temu pomysłowi protestuje coraz więcej osób. Na Facebooku powstało wydarzenie “Jestem przeciw zniszczeniu mostu w Pilchowicach!”.  “Możliwość wysadzenia zabytkowego wiaduktu kolejowego nad jeziorem Pilchowickim na linii kolejowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego wstrząsnęła wszystkimi miłośnikami zabytków techniki” – czytamy w oświadczeniu przeciwników tej inicjatywy.

 

ZOBACZ: Słona kara za rzymskie wakacje. Turyści chcieli zobaczyć słynny zabytek

 

Protestują także politycy samorządowi. – Gdyby faktycznie pojawił się pomysł wysadzenia tego mostu, jako Bezpartyjni Samorządowcy mamy propozycję, żeby Amerykanie zrobili to Stanach Zjednoczonych. Wysadzenie Mostu Brooklińskiego albo Golden Gate byłoby dużo bardziej widowiskowe i na pewno zapisałoby się w historii kina. To także są zabytki i to nawet większe – powiedział portalowi tuwroclaw.com Patryk Wild, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

 

Rewitalizacja linii kolejowej 

 

Zarząd województwa wydał oświadczenie, w którym dementuje słowa prezesa firmy Alex Stern.

 

“W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego informujemy, że stwierdzenia prezentowane przez p. Roberta Golbę – prezesa firmy Alex Stern, odnośnie braku planów uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez most w Pilchowicach nie są prawdziwe” – czytamy.

 

ZOBACZ: PKP budują tunel w Łodzi. Najgłośniej robi się… w nocy

 

Jak tłumaczy biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, linia kolejowa nr 283 Jelenia Góra-Lwówek Śląski, na której znajduje się zabytkowy most, jest planowana do rewitalizacji celem uruchomienia na niej przez samorząd województwa dolnośląskiego przewozów kolejowych.

 

W chwili obecnej trwa procedura przejmowania tej linii przez władze województwa. “Uruchomienie jej jest istotnym elementem realizowanego przez samorząd województwa planu przywracania ruchu kolejowego i walki z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie” – tłumaczy urząd marszałkowski.

 

“Ja bym się nie fiksował”

 

O sprawę został zapytany wiceminister kultury Paweł Lewandowski. – Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek. Nie każda stara rzecz jest zabytkiem. Wyraźnie jest napisane w ustawie, że zabytkiem jest tylko to, co ma wartość społeczną, artystyczną bądź naukową. W sztuce i kulturze ta wartość powstaje tylko wtedy, jeśli jest relacja między obiektem kultury a człowiekiem. Jeśli więc obiekt jest nieużytkowany, niedostępny, to nie ma takiej wartości. Więc to nie jest zabytek – powiedział we wtorek w rozmowie z WP.

 

Jak podkreślił, realizacja wysadzenia mostu dotyczy tylko jednego jego fragmentu. 

zdr/prz/ wp.pl, tvp.info, tuwroclaw.com


Source link

Leave a Comment