imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Tłusty czwartek 2023. Kiedy jest? Nowe ceny za pączki i faworki

000GQ52GC016Q8VR-C429.jpg


Tłusty czwartek uwielbia duże grono Polaków. W ten dzień stoimy w kolejkach po pączki, faworki i inne pyszności. Tegoroczne święto jednak będzie nieco inne niż zazwyczaj. Zaskoczyć nas mogą ceny produktów w wielu cukierniach czy piekarniach. Czy za słodycze przyjdzie nam słono zapłacić?

Data tłustego czwartku nie jest stała i zależy od terminu Wielkanocy. Ten natomiast związany jest z pierwszą  wiosenną pełnią Księżyca. Dlaczego to tak skomplikowane? Otóż tłusty czwartek jest symbolem rozpoczęcia się ostatniego tygodnia karnawału. Tuż po nim następuje Wielki Post, który trwa aż do Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W 2023 rok Wielkanoc odbędzie się 9 kwietnia. Od tej daty należy odliczyć 52 dni. Wynika z tego, że tłusty czwartek 2023 roku świętować będziemy już 16 lutego.

Od pewnego czasu pojawiają się spekulacje dotyczące cen za pączki na tłusty czwartek. Obecne prognozy zakładają, że wzrost wyniesie około 50 groszy za sztukę. Średnio za pączka zapłacimy więc 5 zł.

To jednak tylko ogólne szacunki. Zdarzą się zapewne miejsca, w których taki przysmak kosztować nas będzie nawet 10 zł. Wszystko zależy od renomy danego miejsca, jego lokalizacji oraz rodzaju zamówionego pączka.

Kilka cukierni już przedstawiło swoje cenniki. Wynika z nich, że we Wrocławiu za pączka zapłacimy w okolicach 4,40 zł. Podobnie sytuacja ma się w Warszawie. Drożej będzie jednak w Łodzi, gdzie za pączka przyjdzie nam zapłacić nawet 6 zł.

Pączki można kupić również w większych punktach handlowych. Są tańszą alternatywą niż pączki w cukierni, szczególnie gdy są kupowane w większej liczbie. Wiele punktów nie podało jeszcze cen na tłusty czwartek, ale z ostatnich gazetek promocyjnych wiemy, że:

  • W sklepach Społem za pączka zapłacimy około 3,20 zł,
  • W bi1 pączek z nadzieniem kosztuje 1,45 zł, a bez nadzienia 0,99 zł,
  • W sieci Twój Market za pączka zapłacimy 2,65 zł. W promocji możemy kupić również kilogram pączków za 19,99 zł,
  • W sieci sklepów Topaz pączek kosztuje 1,29 zł, natomiast pączki w wersji mini 10,59 zł za 500 gramów.

Według wstępnych informacji, za pączki w Biedronce, Aldi czy Lidlu zapłacimy średnio 1,50 zł od sztuki. Jest to tańsza alternatywa od piekarni, lecz wciąż zaskakująca pod kątem kwoty. W końcu jeszcze w 2019 roku w Biedronce mogliśmy kupić pączka po 0,40 zł od sztuki.

Jeszcze kilka lat temu wiele osób w tłusty czwartek chwaliło się liczbą zjedzonych pączków. Teraz w zakupach mogą być bardziej powściągliwi. Wszystko przez zauważalny wzrost cen słodkich przyjemności. Powodem takiej sytuacji jest inflacja, przez którą podrożało większość produktów niezbędnych do produkcji pączków.

Nawet jeśli samo zboże jest tańsze, przerobienie go na mąkę zabiera dodatkową energię. Dlatego też piekarze płacą większe kwoty za niezbędne w swojej pracy składniki. Do tego należy doliczyć również wyższą stawkę za prąd i gaz oraz za transport. Część firm już upadła od nagłych skoków cenowych. Inne muszą podnosić ceny swoich produktów, by móc się utrzymać na rynku.

***

Czytaj także:

Bił kasjerkę czekoladą po głowie. Grozi mu nawet 10 lat więzienia

Google rzuca rękawice ChatGPT. Powstaje aplikacja “Bard”


Source link

Leave a Comment