imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Tłusty czwartek 2023: Kiedy jest? Ceny: pączki, faworki i chrust

000GOCJ1UTI58NL2-C429.jpg


Tłusty czwartek każdego roku obchodzony jest w innym terminie. Dlatego też dobrze się wcześniej do niego przygotować. Kiedy wypada to święto w 2023 roku? Ile zapłacimy z tej okazji za pączki i faworki?

Tłusty czwartek ma swoją tradycję w kulturze starożytnej. Tego dnia świętowało się nadejście wiosny. Następnie zaczął on być symbolem ostatniego tygodnia karnawału. Okres ten zwano wtedy zapustami lub ostatkami. Jadło się tłuste potrawy i popijało alkoholem, głównie winem. Symbolem stały się wytrawne pączki, zrobione z ciasta chlebowego i słoniny, będące zakąską do wysokoprocentowych napojów.

Z biegiem lat zaczęto modyfikować składniki pączków. Wytrawne bułki ze słoniną zamieniano na orzechy lub migdały. W końcu pączki na słodko stały się normą. Obecnie najczęściej kupić możemy pączki z marmoladą, czekoladą, budyniem czy bitą śmietaną.

Co roku zmienia się data obchodzenia tłustego czwartku. Jest on połączony z Wielkanocą, gdyż zapowiada rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wielkanoc natomiast jest świętem ruchomym, uzależnionym od faz księżyca. W 2023 roku Zmartwychwstanie Pańskie będziemy obchodzić 9 kwietnia. Zatem tłusty czwartek 2023 wypadnie 16 lutego.

Piekarze powoli zaczynają informować o wzroście cen za swoje wypieki. Uważa się, że średnio za jednego pączka zapłacimy około 5 zł. Nie jest to jednak ostateczna kwota. W niektórych miejscach te przysmaki sprzedawane są nawet za 10 zł.

Zmiany w cenniku spowodowane są wzrostem cen składników, prądu oraz gazu. Ciągle rosnąca inflacja mocno utrudnia funkcjonowanie piekarni oraz cukierni. Dlatego też przedsiębiorcy zmuszeni są podnosić ceny swoich produktów.

Faworki są mniej popularne niż pączki, lecz też pojawiają się w wielu domach. Jednak tegoroczne ceny za ten przysmak z pewnością zaskoczą. W cukierniach za kilogram faworków zapłacimy w okolicach 100 zł. Wszystko zależy od miasta i cen poszczególnych firm. W Katowicach średnio wydamy na chruściki 80 zł, a w Krakowie to już kwota 95 zł. Największym zaskoczeniem była jednak kwota podana w jednej z cukierni w Warszawie. Tam za kilogram zapłacimy aż 180 zł. Najtaniej wyjdą nas zakupy w marketach. Tam faworki kosztują 45-60 zł/kg.

***

Czytaj także:

Brakuje jajek? Ludzie w Nowej Zelandii kupują własne kury

Pełnie Księżyca w 2023 roku. Kiedy wypadają? Dokładne daty i godziny

“The Washington Post”: Jak żyć, by mieć 100 lat? Dobre geny, przebywanie na świeżym powietrzu i przyjaciele


Source link

Leave a Comment