imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Tłusty czwartek 2022. Kiedy jest? Najlepsze przepisy na pączki

0003Z732X9D6RA60-C429.jpg


Przypomnijmy, że tłusty czwartek to święto zwyczajowe ma ruchomą datę, która zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W 2022 roku będzie to niedziela 17 kwietnia.

Tłusty czwartek wypada natomiast dokładnie 52 dni wcześniej. Zatem w 2022 roku cukiernie będą szturmowane 24 lutego.

Jeśli w oczekiwaniu na tłusty czwartek 2022 rozważacie, czy nie lepiej samemu przygotować sobie pączki, przychodzimy z pomocą. W serwisie Smaker znajdziecie sprawdzone przepisy na zrobienie najlepszych pączków – tradycyjnych, z różą czy nutellą. Podpowiadamy zaledwie kilka z nich:

Pączki na dziewięć sposobów

Jak zrobić idealne pączki?

Tłusty czwartek to jednak nie tylko tradycyjne pączki, ale także inne słodkość – jak faworki czy karnawałowe róże. Sposoby na urozmaicenie tłustego czwartku także znajdziecie w Smakerze.

Nie tylko paczki. Co jeszcze można zjeść w Tłusty czwartek?

Sprawdzone przepisy na faworki

Dietetycy zwracają uwagę, że objadanie się pączkami w tłusty czwartek to jednak nie tylko duża przyjemność. Zwyczaj ten ma także swoją ciemną stronę – nadprogramowe kalorie. Ile ich jest w tradycyjnym pączku, skoro często słyszymy o “kalorycznej bombie”? Średnio pączek ma ok. 270-290 kalorii. Z czekoladą, budyniem albo lukrem – nieznacznie więcej, od 300 do 350 kcal.

Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że pączki przyrządzane na słodko są znane w Polsce od XVI wieku. Wcześniej były nadziewane głównie… słoniną. Słodka forma to najpewniej zapożyczenie z kuchni arabskiej.
Source link

Leave a Comment