imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Tatry. Widmo Brockenu: Co to jest? Jak powstaje w górach? Legenda i zdjęcia

000EKJNSWAOLVQ1X-C429.jpg


Zdjęcia widma Brockenu regularnie pojawiają się na profilach miłośników gór na Instagramie, Facebooku czy Twitterze i trzeba przyznać, że większość z nich zapiera dech w piersiach.

Niezwykłe zjawisko optyczne, które w Polsce można zaobserwować przede wszystkim w wyższych partiach Tatr lub Karkonoszy, wzbudza zainteresowanie od czasu, gdy dostrzeżono je po raz pierwszy w niemieckich górach Harz w 1708 roku.

Ludzie, którzy widzą je na żywo po raz pierwszy w życiu, są zafascynowani albo śmiertelnie przerażeni, ponieważ z widmem Brockenu wiąże się niepokojąca legenda. Większość turystów nie traktuje jej oczywiście na poważnie, ale są i tacy, którzy naprawdę wierzą, że widmo Brockenu to omen zwiastujący śmierć w górach. 

Mnóstwo osób nie ma pojęcia, co to jest widmo Brockenu, więc wyjaśniamy, skąd bierze się to niepowtarzalne zjawisko optyczne. 

  • Widmo Brokenu polega na tym, że kiedy stajemy blisko krawędzi góry, pomiędzy chmurą a słońcem, na chmurze pojawi się nasz cień, a wokół ciała kolorowa aureola. Powodem jest położenie danej osoby na linii pomiędzy słońcem a mgłą. 

  • W wysokich górach z uwagi na duże napiętrzenie chmur poniżej szczytu, często dochodzi do załamywania się słonecznych promieni na kropelkach wody. 
  • Niektórzy twierdzą, że widmo Brokenu najłatwiej jest zaobserwować późną jesienią albo zimą, ale nie ma reguły, bo turyści widzą je też latem. 

Na zdjęciach z Tatr, które użytkownicy social mediów zamieszczają na Instagramie, doskonale widać, jak niezwykle fotogenicznym zjawiskiem jest widmo Brokenu

Na czym polega przerażająca legenda widma Brockenu? Otóż niektórzy taternicy wierzą, że tego, kto je zobaczy, czeka śmierć w górach. Klątwę może zdjąć zaś tylko dostrzeżenie widma Brockenu aż trzy razy. Jeśli miłośnik gór ma aż tyle szczęścia, nic mu już nie grozi. 

  • Co ciekawe, legenda widma Brockenu została ponoć wymyślona przez taternika i publicystę, Jana Alfreda Szczepańskiego. 
  • W 1907 roku kompozytor Mieczysław Karłowicz, który słynął m.in. z zamiłowania do gór, zobaczył widmo Brokenu. Dwa lata później zginął w górach. Został zasypany lawiną pod Małym Kościelcem. 

Czytaj również: 

Zdjęcia z Tatr: Lawiny sieją spustoszenie w Dolinie Pięciu Stawów

Widmo Brockenu: Wyjaśniamy, czym jest zjawisko 

Widmo Brockenu: Co to jest? Piękne zdjęcia zjawiska 

Zobacz także:


Source link

Leave a Comment