imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Tajlandia: Odnaleziono szkielet sprzed tysięcy lat

000ARM7B6SFUX5YG-C411.png


Od 3 do 5 tysięcy lat może liczyć 12-metrowy szkielet wieloryba, który został odnaleziony w Tajlandii. Zakonserwowane znalezisko odkryto 12 kilometrów na zachód od wybrzeży Bangkoku. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niemu “zajrzą w przeszłość”, zwłaszcza jeśli chodzi o badania różnorodności biologicznej i poziomu mórz.

– Częściowo skamieniałe kości są rzadkim znaleziskiem – powiedział BBC Marcus Chua, biolog i badacz ssaków z “National University of Singapore”. – W Azji jest niewiele subskamieniałości wielorybów – dodał i zauważył, że jeszcze mniej z nich zachowało się “w tak dobrym stanie”. 

Kości, które możemy zobaczyć na zdjęciu udostępnionym przez Varawut Silpa-archa – ministra środowiska Tajlandii, są prawie nienaruszone. Minister przekazał, że ochrona bogatego i żyznego środowiska kraju jest obowiązkiem obecnego pokolenia. Polityk utrzymuje, że do tej pory udało się odzyskać blisko osiemdziesiąt procent szkieletu, w tym płetwy, jedną łopatkę, pięć żeber i 19 pełnych kręgów. Szczątki to prawdopodobnie pozostałości po wielorybie Bryde. Ich wiek jest szacowany nawet na pięć tysięcy lat.

– Odkrycie pozwoli naukowcom dowiedzieć się więcej o poszczególnych gatunkach występujących w przeszłości i określić, czy były jakieś różnice w porównaniu z dzisiejszymi wielorybami Bryde – stwierdził Marcus Chua.

Naukowiec ma również związane z tym nadzieje na nowe informacje o przeszłych “warunkach paleobiologicznych i geologicznych, w tym o ocenach poziomu morza, typach osadów i ówczesnych zbiorowisk biologicznych”.

– To znalezisko da nam wgląd w przeszłość, gdy tylko szkielet zostanie datowany – mówił. 

Mężczyzna podkreślił, że Zatoka Tajlandzka może poszczycić się interesującą historią, co wiąże się z dużą aktywnością płyt tektonicznych występujących w regionie. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu tysięcy lat miejsce to ulegało gwałtownym przemianom, a poziom wód oceanicznych mógł być nawet o cztery metry wyższy niż obecnie.

Kości zostaną teraz dokładnie przebadane, a badacze pierwszych rezultatów oczekują w grudniu. Do określenia rzeczywistego wieku odkrycia niezbędne będzie datowanie węglem.


Source link

Leave a Comment