imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Tajemnicze dziury w drzewach. KPN: To sprawka największego dzięcioła w Polsce

000GU9PPQN3G0NAH-C429-F4.jpg


Dzięcioł czarny cechuje się dużą siłą, a pień drzewa potrafi wydrążyć nawet na metr głębokości. Mimo że niektóre dziury w drzewach wyglądają wyjątkowo brutalnie, leśnicy uspokajają. Dzięcioły wybierają drzewa, które są osłabione. Mogą chorować, być uszkodzone przez wiatr lub obumierać. To w nich żeruje. Dzięcioł nie drąży w drzewach zdrowych.

Dodatkowo dzięcioł czarny nie mieszka w dziuplach, które drąży. Pozostawia je, a inne ptaki mogą się w nich schronić. Wykorzystują to dziuplaki wtórne, takie jak włochatki, siniaki i puszczyki, nietoperze oraz małe ssaki.

Dzięcioł czarny jest bardzo silny, a rozkuwanie obumarłych pni to dla niego żadna trudność. Budowa jego głowy sprawia, że drążenie my nie szkodzi, a jego sprawność powoduje, że także go to nie męczy.

Dzięcioł czarny jest bardzo płochliwy. Dlatego częściej można go usłyszeć niż zobaczyć. 

Dzięcioł czarny ma około 50 cm wysokości. Jest jednym z najprościej rozpoznawalnych dzięciołów. Charakteryzuje się czarną barwą. Samce mają także czerwoną czapeczkę, a samice na potylicy czerwoną plamkę.

Potrafi głośno bębnić, co szczególnie słychać wczesną wiosną. Wydaje także dziwny dźwięk, który często nazwany jest “chichotem diabła“.

Zobacz także:

Szwecja wydała licencję na zabicie 200 rysi. Aktywiści protestują

Symbole przedwiośnia. Które zwierzęta obudziły się już z zimowego snu?

Japonia odkryła 7 tys. wysp, o których istnieniu nie miała pojęcia


Source link

Leave a Comment