imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Szef duńskiego MON: Amunicja utrudnia śledztwo ws. wycieków z Nord Stream

000G73JW41T1NAGD-C429.jpg


“Dochodzenie odbywa się w bardzo trudnych warunkach na głębokości 70-80 metrów. Na tym obszarze znajduje się amunicja z II wojny światowej. Jest tego dużo, ale nasze prace trwają” – przekazał Morten Bodskov w rozmowie z duńskim nadawcą publicznym DR.

Bodskov nie uściślił, czy chodzi o miny morskie, podkreślił jedynie, że chodzi zarówno o zużytą, jak i niewykorzystaną amunicję.

Według Bodskova pod koniec września w pobliżu Nord Stream 1 i 2 nieopodal Bornholmu “doszło do poważnych eksplozji”. Wcześniej premier Danii Mette Frederiksen podkreśliła, że wszystko wskazuje, że “było to celowe działanie”.

Duńskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia aktu sabotażu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. 

Oddzielne śledztwo wszczęła szwedzka prokuratura w związku z wyciekami znajdującymi się w strefie Szwecji. W ubiegłym tygodniu szwedzcy śledczy przekazali, że “mogą stwierdzić, że doszło do wybuchów” oraz poinformowali o pobraniu z dna morza materiału, który zostanie poddany dalszej analizie.

Nerwowo na rynku węgla. Nie tylko Polska ma problemy

Własne śledztwo w tej samej sprawie wszczęła w poniedziałek także prokuratura federalna Niemiec. 

Również polska Prokuratura Krajowa prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego. Śledczy argumentują, że zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski, jak i na tereny przybrzeżne.
Source link

Leave a Comment