imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021: NASK organizuje warsztaty dla młodzieży

DOC.20211125.40944106.1.jpg


Państwowy Instytut Badawczy NASK organizuje dla młodzieży warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci, korzyści i zagrożeń związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Spotkania odbędą się 6 i 9 grudnia podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach.

„Dobrostan psychiczny – jak wypływają na moje samopoczucie media społecznościowe?” – to warsztaty skierowane do młodzieży z ostatnich klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkół licealnych. Młodzi ludzie dowiedzą się od ekspertów NASK, jaki wpływ na ich psychikę mają social media. Prowadzący warsztat będą chcieli zwrócić uwagę na to, że nierealny obraz świata pokazywany często w social mediach może wpływać na kondycję psychiczną i sposób postrzegania siebie. Uczniowie dowiedzą się także, jak ważne jest dbanie o swój dobrostan psychiczny i co to oznacza w kontekście korzystania z sieci i narzędzi cyfrowych. Spotkanie odbędzie się pierwszego dnia szczytu, 6 grudnia.

Kolejne dwa warsztaty zaplanowane są na 9 grudnia. Podczas spotkania pt. „Prywatność w sieci”, eksperci NASK opowiedzą młodzieży o tym, jak ważna jest ochrona swojej cyfrowej tożsamości i jak w praktyce można to zrobić. Uczestnicy spotkania przeanalizują i spróbują ocenić swoje nawyki w korzystaniu z internetu, w szczególności dotyczące zabezpieczania osobistych danych przed niepowołanym dostępem. Spotkanie to jest dedykowane najmłodszej grupie uczestników IGF 2021, czyli uczniom 7 i 8 klas szkoły podstawowej.

„Nasz wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. Czego uczymy maszyny?” – to tytuł drugiego warsztatu organizowanego 9 grudnia, który skierowany jest do młodzieży licealnej. Eksperci NASK wraz z uczestnikami spotkania zastanowią się nad tym, jakie korzyści, ale też zagrożenia może nieść rozwój sztucznej inteligencji. Prowadzący warsztat będą dyskutować z młodzieżą m.in.: o algorytmach, świadomym korzystaniu z nowoczesnych technologii, tworzeniu nowych rozwiązań w świecie sztucznej inteligencji, maszynowym uczeniu.

NASK jest patronem Youth Internet Governance Forum Poland oraz wydarzeń towarzyszących, takich jak Project Youth Summit i Youth Summit Working Session. Podczas tych spotkań młodzi ludzie będą: dyskutować o cyfrowej przyszłości, szukać nowych rozwiązań, wskazywać zagrożenia w sieci oraz zaplanują konkretne działania (tzw. action points) do wykonania w następnym roku. Ta część IGF 2021 kierowana jest do młodych ludzi z całego świata.

Na Szczyt Cyfrowy można się zarejestrować pod linkiem: https://www.intgovforum.org/en/content/igf-2021-registration. Rejestracja umożliwia śledzenie blisko 300 wydarzeń, które odbędą się w ramach tego międzynarodowego wydarzenia.

Źródło informacji: NASK

 


Source link

Leave a Comment