imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jens Stoltenberg: Putin gotuje się do dalszej wojny

pg1nnfqn8bdbxprbmviu9hivyg2h9ert.jpg


Putin gotuje się do dalszej wojny, musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy – powiedział podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki szef NATO Jens Stoltenberg. W spotkaniu, którego gospodarzem jest Andrzej Duda udział wziął prezydent USA Joe Biden. – Artykuł 5. jest to święty, nienaruszalny artykuł podpisany przez NATO – przypomniał przywódcom dziewięciu państw wschodniej flanki Sojuszu.

W środę przed godz. 15 do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie zjechali przywódcy państw wschodniej flanki NATO oraz przebywający z wizytą w Polsce prezydent USA Joe Biden. Spotkanie odbywa się w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. 

 

Przy wspólnym stole razem z Dudą, Bidenem i Stoltenbergiem zasiedli przywódcy Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. 

Stoltenberg: Putin gotuje się do dalszej wojny

– Wizyta prezydenta Bidena w Kijowie pokazała rosnące wsparcie USA dla Ukrainy i tej części Europy – podkreślił Stoltenberg. Szef NATO zaznaczył, że “Putin gotuje się do dalszej wojny, musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy”. 

 

Duda stwierdził, że “agresja Rosji na Ukrainę zmieniła historię naszej części Europy”. 

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Trwa wojna na wyniszczenie. Sojuszniczy zwiększają produkcję amunicji dla Ukrainy

 

Natomiast zdaniem prezydenta Rumunii “obecność NATO w regionie musi być wzmacniana. – Jesteśmy zwolennikami perspektywy euroatlantyckiej Ukrainy – powiedział. 

Biden: Art. 5. NATO święty i nienaruszany

Prezydent USA zaczął swoje przemówienie od zapewnienia o jedności sojuszniczej wobec państw wschodniej flanki NATO. 

– Jesteśmy silni, coraz silniejsi, i mówię koleżankom i kolegom w tym gronie, że to zaszczyt, że mogę być z wami, tak silnymi sojusznikami w NATO – powiedział Biden. 

 

ZOBACZ: Wschodnia flanka NATO. Jakie ma znaczenie dla Sojuszu?

 

Amerykański prezydent przypomniał, że B9 powstała w 2015 roku, a jej powołanie było reakcją na rosyjską agresję wobec Ukrainy w 2014 roku.

 

– Teraz zbliżamy się do pierwszej rocznicy kolejnej agresji Rosji i jesteśmy coraz bardziej solidarni i zjednoczeni (…). Jesteśmy zobowiązani do wzajemnej i zbiorowej obrony z myślą zresztą nie tylko o Ukrainie, ale też o demokracji, bezpieczeństwie i pokoju na całym świecie – wymieniał. 

 

Biden podkreślił, że “artykuł 5. jest to święty, nienaruszalny artykuł podpisany przez NATO, który oznacza zobowiązanie względem każdego narodu, każdego państwa Sojuszu”. 

ap/wka/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment