imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Szczepionka może ochronić przez groźnym wirusem przenoszonym przez kleszcze

36334512_1_crop_300x168_4ba98a30_CPO.jpg


Pomimo tego, że zdecydowana większość Polaków boi się kleszczy i chorób, którymi mogą nas zarazić, nadal bardzo mało osób stosuje profilaktykę w postaci szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu [1], [2]. Wirus KZM – choroba może mieć różny przebieg i prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych [2].

„Liczba przypadków KZM niepokojąco wzrasta od lat. Problem dotyczy całej Europy i Polski, gdzie w ostatnim czasie rokrocznie obserwuje się wzrost zakażeń wirusem KZM” – informuje prof. dr hab. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według dostępnych danych w Polsce co roku rejestruje się 150-350 zachorowań na KZM [2], [3]. Eksperci podkreślają jednak, że nie wiemy jaka jest prawdziwa skala zakażeń – dane są niedoszacowane. Dla większości zgłoszonych przypadków wirusowych infekcji układu nerwowego w Polsce nie wiadomo jaki wirus wywołał chorobę.

Kiedy po pokłuciu przez zakażonego kleszcza wirus KZM wniknie do organizmu układ odpornościowy będzie próbował go zwalczyć. Jeżeli się nie uda, pojawiają się pierwsze objawy zakażenia, przypominające grypę. Jeżeli organizm nie poradzi sobie z infekcją, wirus przenika do układu nerwowego. Rozpoczyna się neurologiczna faza choroby, konieczna jest hospitalizacja. Nie ma leku, który można zastosować, by zahamować namnażanie się wirusa. Stosuje się wyłącznie leczenie objawowe [4].

Od dawna jednak można się skutecznie chronić przed wirusem dzięki dostępnym szczepieniom ochronnym „w Polsce są obecnie dostępne szczepionki przeciw KZM dwóch producentów, każda w dawce dla dzieci oraz dla dorosłych. Schemat szczepienia obejmuje podanie trzech dawek szczepionki. W trakcie trwającego sezonu aktywności kleszczy spodziewana ochrona jest wystarczająca po pierwszych dwóch dawkach” – dodaje prof. dr hab. Joanna Zajkowska.

[1] Badanie „Co Polacy wiedzą o kleszczach i KZM” zostało przeprowadzone na zlecenie kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” Celem badania było sprawdzenie znajomości i wiedzy badanych nt. Kleszczowego Zapalenia Mózgu. Badanie zostało zrealizowane w dniach 17.01-04.02.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1487 ankiet.

[2] Joanna Zajkowska, POKŁUCIE PRZEZ KLESZCZA A RYZYKO WYSTĄPIENIA KLESZCZOWEGO ZAPALENIA MÓZGU. JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED POKŁUCIEM I ZACHOROWANIEM, Forum Zakażeń 2015;6(2):103-109

[3] Dane PZH 2018

[4] Joanna Zajkowska, POKŁUCIE PRZEZ KLESZCZA A RYZYKO WYSTĄPIENIA KLESZCZOWEGO ZAPALENIA MÓZGU. JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED POKŁUCIEM I ZACHOROWANIEM, Forum Zakażeń 2015;6(2):103-109


Source link

Leave a Comment