imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

sytuacja z COVID-19 w Kazachstanie jest pod kontrolą

36587309_1_crop_300x168_2f4a8db6_CPO.jpg


Rząd Kazachstanu zawsze uprzedzał, że trzeba być ostrożnym i świadomym powrotu epidemii koronawirusa. Obecnie kraj przeżywa trudny okres.

Zdaniem władz Kazachstanu, niektóre media nazbyt wyolbrzymiają sytuację, która panuje w Kazachstanie. Międzynarodowe media niedawno poinformowały, że Kazachstan jest jednym z krajów o najszybciej rosnącym wskaźniku COVID-19. Niestety spowodowało to pewne obawy i nieporozumienia, wśród opinii publicznej i mediów, dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Kazachstanie.

Prawdą jest, że liczba przypadków w Kazachstanie wzrosła. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, od początku lipca do ogólnej statystyki zachorowań dodano bezobjawowe przypadki COVID-19, co znacznie zwiększyło wskaźniki wzrostu infekcji. Po drugie, liczba testów przeprowadzonych w Kazachstanie znacznie wzrosła. Przebadano ponad 1,6 mln osób. Obecnie w kraju realizuje się prawie 90000 testów na milion osób (to prawie 14000 testów dziennie). Kazachstan zajmuje obecnie 19. miejsce na świecie pod względem liczby testów przypadających na mieszkańców.

Oczywiście w związku z tym zwiększyła się liczba potwierdzonych przypadków.

Z powodu tych czynników w Kazachstanie obecnie odnotowano nieco ponad 50000 przypadków COVID-19, w tym ponad 25000 z objawami i ponad 23000 bez objawów. Dziennie rejestruje się około 1400 nowych przypadków, co stanowi wzrost o 3,0%. Ponad połowa chorych całkowicie wyzdrowiała, a ponad 23000 pacjentów kontynuuje leczenie. 260 osób już zmarło.

Współczynnik reprodukcji wirusa w Kazachstanie w czerwcu wyniósł 1,3. W ciągu ostatniego tygodnia nastąpił spadek tego wskaźnika do 1,05. Według danych Istytutu Johna Hopkinsa, Kazachstan zajmuje 35. miejsce na świecie pod względem zakażenia COVID-19. Śmiertelność w Kazachstanie wynosi 0,5. Ponadto Kazachstan zajmuje 54. miejsce pod względem liczby zarażonych na milion mieszkańców i 113. pod względem śmiertelności.

Ostatecznie statystyki pokazują, że sytuacja epidemiologiczna dotycząca rozprzestrzeniania się koronawirusa w Kazachstanie jest pod kontrolą. Gdy w czerwcu rozpoczął się wzrost liczby zakażeń, rząd podjął niezbędne kroki w celu szybkiego zwalczania pandemii, w tym wprowadzenie drugiej kwarantanny. W wyniku pierwszej kwarantanny, która trwałą od połowy marca do połowy maja wykazano, że środki kwarantanny są rzeczywiście skuteczne. Liczba potwierdzonych przypadków była na niskim poziomie w tym okresie. Oczekuje się również, że dwutygodniowa kwarantanna pomoże ustabilizować sytuację. Ponadto szybko wybudowano trzy szpitale specjalizujące się w zakresie chorób zakaźnych w miastach Nur-Sułtan, Ałmaty i Szymkent. Szpitale w innych regionach zostały wyposażone w niezbędny sprzęt.

Kwarantanna w Kazachstanie potrwa od 5 do 19 lipca br.

W ramach środków ograniczających postanowiono zakazać organizowanie wszelkich imprez masowych, a także wydarzeń rodzinnych i okolicznościowych. Ponadto zostanie zawieszona działalność salonów kosmetycznych, fryzjerskich, siłowni, centrów fitness, basenów, zadaszonych rynków, plaż, parków wodnych, obiektów kulturalnych, centrów rozrywki, miejsc kultu religijnego, kin, przedszkoli, obozów zdrowia dzieci i innych instytucji.

Zdalną formę pracy wykonuje co najmniej 80% pracowników instytucji państwowych, urzędów, firm krajowych i innych organizacji pozostaje ważna.

Postanowiono także ograniczyć ruch obywateli – będą dozwolone spacery w grupach nie większych niż trzy osoby. Ograniczenia nie dotyczą przedsiębiorstw budowlanych i przemysłowych z ciągłym cyklem produkcyjnym, budów rolniczych i zewnętrznych, a także centrów medycznych, sklepów spożywczych i rynków na wolnym powietrzu.

W tym okresie będą działać centra medyczne, apteki, sklepy spożywcze, rynki. Z uwzględnieniem wzmocnionego reżimu sanitarnego będą nadal działać zakłady gastronomiczne pod otwartym niebem, budownictwo i przedsiębiorstwa przemysłowe o ciągłym cyklu produkcyjnym, będą kontynuowane również prace rolnicze i budowlane pod otwartym niebem. Ponadto dla ludności będą nadal świadczone usługi, w szczególności w zakresie naprawy samochodów i sprzętu AGD.

Międzynarodowy ruch lotniczy podczas kwarantanny zostanie utrzymany bez dalszego rozszerzania listy krajów. Jednocześnie ruch lotniczy wewnątrz kraju i ruch pociągów będzie ograniczony. W okresie kwarantanny usługi autobusów międzymiastowych zostaną zawieszone, a działanie transportu publicznego w miastach będzie ograniczone.

Jak powiedział prezydent Kasym-Żomart Tokajew, kryzys jest zjawiskiem przejściowym, a trudności są tymczasowe. Kazachstan ma niezbędne zasoby medyczne i ekonomiczne, aby pokonać rozprzestrzenianie się wirusa i wrócić do normy.


Source link

Leave a Comment