imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Świętokrzyskie: wsparcie dla projektu „Dziś uczeń – jutro student” – 55 mln zł z UE na edukację w regionie

Dzis-uczen–jutro-student-Rusza-pierwszy-projekt-z-nowego-programu-Fundusze-Europejskie-dla-Swietokrzyskiego-Fot.-UMWS.jpg


Pierwsza, zawarta w poniedziałek umowa na wsparcie z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, przewiduje ponad 55 mln zł unijnego dofinansowania dla projektu „Dziś uczeń – jutro student”, który będzie realizować Politechnika Świętokrzyska we współpracy z kilkunastoma partnerami.

Umowę podpisali marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik i rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

„Zawierana dzisiaj umowa to symboliczne rozpoczęcie wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, dzięki któremu w ciągu najbliższych siedmiu lat do regionu napłynie ogromna kwota, bo blisko 1,5 mld euro, a więc około 7 mld zł. Te fundusze europejskie przeznaczymy m. in. na inwestycje infrastrukturalne, na ochronę środowiska i działania proekologiczne, a także na wspieranie świętokrzyskiej przedsiębiorczości i innowacyjności. Bardzo ważną częścią nowego programu będą także działania „miękkie”, rozwijające usługi społeczne dla mieszkańców, wsparcie dla pracowników firm i instytucji, opiekę zdrowotną oraz edukację. Dzisiaj zawierana umowa dotyczy właśnie kształcenia świętokrzyskiej młodzieży” – powiedział po podpisaniu umowy Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Z projektu ma skorzystać ponad 9 tys. świętokrzyskich maturzystów.

„Projekt >>Dziś uczeń – jutro student<< ma strategiczne znaczeniu dla regionalnej edukacji średniej i wyższej, jestem przekonana, że jego efekty szybko staną się widoczne. Z projektu skorzysta ponad 9 170 uczennic i uczniów szkół średnich z całego województwa świętokrzyskiego. Będzie to młodzież przygotowująca się do matury, uczęszczająca do ostatnich i przedostatnich klas szkół zawodowych oraz ogólnokształcących województwa świętokrzyskiego. Główne założenia projektu to z jednej strony rozbudzenie w uczennicach i uczniach zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach związanych z inżynierią, technologią, przedmiotami technicznymi i matematyczno-przyrodniczymi. Z drugiej zaś strony celem jest uzupełnienie braków w wiedzy młodzieży w zakresie przedmiotów ścisłych oraz rozbudzenie ambicji i motywacji do nauki tych przedmiotów. Oczekujemy, że projekt Politechniki Świętokrzyskiej przyczyni się do zwiększenia liczby osób, wybierających studia na kierunkach inżynierskich i matematyczno-przyrodniczych w uczelniach wyższych naszego regionu” – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Dla młodzieży, uczestniczącej w projekcie „Dziś uczeń – jutro student”, zaplanowano m.in. zajęcia z niestandardowego doradztwa zawodowego, zajęcia praktyczne na uczelniach wyższych (m. in. laboratoria, warsztaty, wykłady itd.), ponadto zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz z języka angielskiego specjalistycznego, a także warsztaty z efektywnego uczenia się.

„Liczymy na to, że projekt pozwoli maturzystom poprawić swoją wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych i tym samym zakwalifikować się do naszych uczelni. Istotne jest to, że zajęcia dla maturzystów będą odbywały się bezpłatnie. Stwarza to szansę uczniom, w których domach nie ma środków na dodatkowe lekcje i zajęcia” – podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

Dodatkowo w ramach projektu mają być organizowane cykliczne festiwale nauki i techniki w Politechnice Świętokrzyskiej i Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, pikniki naukowe w wybranych powiatach, konkursy przedmiotowe, konkurs o platynowy indeks Politechniki, wizyty studyjne i branżowe dla uczniów w firmach, wdrażających innowacyjne technologie, a także wyjazdowe szkolenia edukacyjne.

„Projekt >>Dziś uczeń – jutro student<< to nie tylko ogromna szansa na wzrost liczby studentów na kierunkach technicznych w naszym regionie – w strategicznej perspektywie kilku dalszych lat celem jest zasilenie świętokrzyskiego rynku pracy przez znaczną liczbę dobrze wykształconych fachowców” – oceniła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Projekt rusza we wrześniu 2023 roku i potrwa do czerwca 2027 roku. Jego liderem jest Politechnika Świętokrzyska, ściśle współpracująca z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz z 11 samorządami województwa świętokrzyskiego (gmina Kielce, powiat buski, powiat jędrzejowski, powiat kazimierski, powiat opatowski, powiat ostrowiecki, powiat pińczowski, powiat sandomierski, powiat skarżyski, powiat starachowicki, powiat staszowski).

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment