imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Święto Pizzy. Google Doodle i historia pizzy. Dlaczego 6 grudnia nie Mikołajki?

000DVY4UUSGXD38W-C411.png


Można by się spodziewać, że 6 grudnia Goodle Doodle będzie nawiązywał do św. Mikołaja, który według tradycji właśnie dziś przynosi prezenty. Zespół popularnej wyszukiwarki postanowił jednak zaskoczyć i przygotował na dzisiaj coś innego – Święto Pizzy. Od razu nasuwa się pytanie – dlaczego? Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że Międzynarodowy Dzień Pizzy wypada dopiero 9 lutego.

Wyjaśnienie zagadki jest dość proste. Otóż to właśnie 6 grudnia 2017 roku “Pizzaiuolo”, czy neapolitańska sztuka kulinarna robienia pizzy, została wpisana na Listę Reprezentatywną UNESCO niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Google celebruje Święto Pizzy w dość nietypowy sposób. Zazwyczaj Google Doogle ma formę rysunku, który linkuje do określonych wyników wyszukiwania. Tak było na przykład niedawno z Google Doodle upamiętniającym Lotfi Zadeha, amerykańskiego automatyka azerskiego pochodzenia.

Dzisiaj natomiast mamy coś innego – krótką grę logiczną, w której musimy w odpowiedni sposób pokroić różne rodzaje pizzy. Kolejne pizze mają różne dodatki, a zabawa polega na tym, by tak podzielić placek, by na każdym z kawałków były jedynie określone składniki.

Skoro Google Doodle już przypomniał nam o pizzy, to warto dodać, że choć dziś kojarzy się ona głównie z Włochami, to pieczone placki były znane już w starożytnej Grecji. Współczesna pizza miała tam postać placków zapiekanych m.in. z oliwkami, czosnkiem i ziołami. Jak podaje serwis kulinarny Interii Smaker, podawano je również z okazji urodzin faraonów w Egipcie. Natomiast po raz pierwszy słowo pizza (łacińskie picea) pojawiło się w 997 roku we Włoszech. Czytaj więcej o historii pizzy

Czytaj też:

Najlepsza i najszybsza pizza

Na co zwrócić uwagę, robiąc ciasto na pizzę?
Source link

Leave a Comment