Różaniec to modlitwa w tradycji katolickiej, której początki sięgają średniowiecza. Sama nazwa “różaniec” pochodzi od łacińskiego słowa “rosarium”, co oznacza “ogród różany” i symbolizuje modlitwy składane w ofierze Matce Bożej.
Różaniec miał być ratunkiem dla mnichów, którzy w większości nie potrafili czytać, ani pisać, a co za tym idzie, nie mogli modlić się za pomocą psalmów. Praktyka modlitwy różańcowej szybko jednak rozpowszechniła się poza zakonne mury.
Wierni już w XII wieku zaczęli tytułować Maryję patronką modlitwy różańcowej. Właśnie wtedy miała objawić się św. Dominikowi Guzmanowi – założycielowi zakonu dominikanów. Zgodnie ze słowami duchownego, Maryja miała podarować mu wtedy różaniec i nakazać, aby zaczął go głosić jako broń z herezją, która w tamtych czasach była popularnym zjawiskiem.
Święto Matki Bożej Różańcowej. Obchodzimy je 7 października
Na oficjalne ustanowienie Święta Matki Bożej Różańcowej trzeba było jednak trochę poczekać. Co ciekawe, decyzja ta została podjęta jako efekt zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad Turkami Osmańskimi pod Lepanto 7 października 1571 roku.
Bitwa ta uznawana jest za jedno z najważniejszych starć pomiędzy siłami chrześcijańskimi a tureckimi. Obydwie strony, oprócz chęci kontroli nad Morzem Śródziemnym, walczyły o wpływy religijne w Europie. Konflikt na tle religijnym sprawił, że w działania włączył się nawet papież Pius V.
Zwycięsko z bitwy wyszły siły chrześcijańskie, co Kościół przypisywał boskiej interwencji. Jak podają źródła, na wynik starcia miała wpływ nagła zmiana wiatru, która diametralnie odwróciła jego przebieg.
Wierni ani przez chwilę nie mieli wątpliwości, że taki stan rzeczy zawdzięczają cudownej interwencji Maryi, bez pomocy której bitwa zakończyłaby się inaczej.
Na taki obrót spraw miała mieć wpływ procesja, która tego dnia pod przewodnictwem Piusa V maszerowała ulicami Rzymu. To właśnie idący w niej wierni za sprawą odmawianego różańca mieli wybłagać interwencję Maryi.
Święto Matki Bożej Różańcowej. Trzeba iść do kościoła?
Po spektakularnej wygranej Pius V podjął decyzję o ustanowieniu tego dnia świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Dopiero rok później, za sprawą jego następcy, Grzegorza XIII, święto otrzymało nazwę Matki Bożej Różańcowej, pod którą jest znane do dziś.
Pokłosiem tej decyzji było również ogłoszenie w 1888 roku przez Leona III, października miesiącem odprawiania nabożeństw różańcowych. Decyzja ta miała zmotywować wiernych to ciągłej modlitwy w intencji pokoju i jedności w Kościele.
Październik jest miesiącem poświęconym w pełni Maryi. W tym czasie Kościół katolicki zachęca wiernych do częstego odmawiania różańca, a tym samym powierzenia swojego życia Matce Bożej. Wówczas każdego dnia w kościołach organizowane są nabożeństwa różańcowe.
7 października – Święto Matki Bożej Różańcowej ma być centralnym punktem październikowych uroczystości. Tego dnia księża zachęcają wiernych, by wzięli udział nie tylko w nabożeństwie różańcowym, ale także we mszy świętej. Jednak udział w Eucharystii jest tego dnia dobrowolny, bowiem święto to nie zalicza się do tzw. świąt nakazanych. Zatem nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.
W 2024 roku święto wypada w poniedziałek.