imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Święto Konstytucji 3 Maja. Prezydent: Uczestniczcie w wyborach, to prawdziwy probierz demokracji

dkv18exxtc2ttf8dr28a3niye8kx6t6m.jpg


Zamek Królewski w Warszawie był miejscem głównych uroczystości upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 maja. To właśnie tu 232 lata temu przyjęto ustawę zasadniczą. Wyjątkową, bo pierwszą w Europie i drugą na świecie. 

– Od stuleci powtarzamy, że jesteśmy dumni z tego wielkiego wspaniałego dzieła myśli politycznej – mówił prezydent Andrzej Duda, który brał udział w uroczystościach na Zamku Królewskim. 

Prezydent o wstąpieniu do UE i NATO: Fundamentalne decyzje dla naszej wolności  

Życzenia dla Polaków płyną z całego świata, w tym od ambasadora ogarniętej wojną Ukrainy.

“Drodzy przyjaciele! Składam najszczersze życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja! Wspólne dziedzictwo to podstawa naszej wspólnej przyszłości w zjednoczonej Europie. Bronimy razem wolności, niepodległości, demokracji i prawa międzynarodowego! Razem zwyciężymy” – napisał na Twitterze Vasyl Zvarych. 

 

 

– Rosja toczy brutalną wojnę przeciwko niepodległej suwerennej Ukrainie – wskazał Andrzej Duda. 

Prezydent podkreślił, jak ważne w kontekście sytuacji za naszą wschodnią granicą jest bezpieczeństwo militarne Polski. Dziękował też tym, którzy wprowadzili Polskę do UE i NATO. 

 

ZOBACZ: Robert Biedroń: Prezydent Andrzej Duda w europejskie nie potrafi

– Kto wie, czy z punktu widzenia naszej wolności, suwerenności, nie były to jedne z najbardziej fundamentalnych decyzji, jakie zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – zastanawiał się prezydent. 

Mateusz Morawiecki: potrzebujemy silnej armii 

O bezpieczeństwie militarnym mówił także premier. 

– Potrzebujemy tak silnej armii, żeby wystarczająco odstraszała wszystkich potencjalnych wrogów, by nikt nie odważył się wejść na nasze terytorium – zaznaczył Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki otworzył port lotniczy Radom. “Zdejmujemy klątwę”

Wśród awansowanych dziś przez prezydenta na stopnie generalskie znalazł się generał Jarosław Gromadziński, który pod koniec czerwca obejmie stanowisko dowódcy Eurokorpusu. 

– Ta nominacja jest dowodem coraz silniejszej pozycji polski na arenie międzynarodowej – stwierdził wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

 

WIDEO: Zobacz materiał “Wydarzeń”

 

Donald Tusk: To dzień, który łączy 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbywają się w całej Polsce. Rano w warszawskiej archikatedrze modlono się w intencji ojczyzny. W Gdowie w Małopolsce kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa złożył prezes PSL-u. 

– Państwo buduje się na wieki. Ono musi mieć fundamenty, a fundamentem wolnych, demokratycznych, niezawisłych i suwerennych narodów, a przez to państw, które te narody tworzą, jest konstytucja – przemawiał Władysław Kosiniak-Kamysz

Politycy Koalicji Obywatelskiej uczcili współtwórcę Konstytucji 3 maja – Hugo Kołłątaja. 

 

ZOBACZ: Borys Budka: Kaczyński tak boi się Tuska, że teraz nasyła na niego prokuraturę

Donald Tusk do dzisiejszego święta nawiązał już wczoraj. – To jest dzień, który łączy – mówił szef PO, odsłaniając na warszawskiej Pradze mural z napisem “Konstytucja”. 

– Konstytucja  to coś, czego władza powinna przestrzegać, coś, co jest własnością wszystkich obywatelek i obywateli – dodał.

Prezydent apeluje o wzięcie udziału w wyborach 

W tle tegorocznych obchodów są zbliżające się wybory, stąd apel prezydenta. – Uczestniczcie w wyborach, to jest prawdziwy probierz demokracji.

Z kolei episkopat prosił o to, by nie mieszać kościoła do polityki. Biskupi zebrali się na Jasnej Górze w przeddzień obchodzonego dziś Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Wyścig o głosy wyborców. Politycy ruszyli w teren

 
– Posłowie, którzy uchwalili tę konstytucję, byli przekonani, że jest ona przejawem Bożej opatrzności – mówił abp Stanisław Gądecki.  

Dziś oryginalny dokument konstytucji z 1791 roku można było zobaczyć z bliska na Zamku Królewskim.  

adn/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment