20-letnia Maryam Alsyed Tiyrab została aresztowana przez policję w sudańskiej prowincji Biały Nil niecały miesiąc temu. Młoda kobieta zapowiada, że odwoła się od decyzji sądu.
– To wyraźne naruszenie prawa krajowego i międzynarodowego – reagują obrońcy praw człowieka. Decyzja sądu wywołała burzliwe dyskusje w społeczeństwie.
Sudan. Kara śmierci za cudzołóstwo
Przedstawiciele Afrykańskiego Centrum Studiów Sprawiedliwości i Pokoju (ACJPS) z siedzibą w Ugandzie wzywają do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Tiyrab.
Zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że 20-latce nie zapewniono nawet sprawiedliwego procesu. Jak wskazują, nie poinformowano jej, że składane przez nią zeznania mogą zostać wykorzystane przeciwko niej. Młodej kobiecie odmówiono także możliwości konsultacji z adwokatem.
“Zastosowanie kary śmierci przez ukamienowanie za przestępstwo cudzołóstwa jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym prawa do życia oraz zakazu tortur, a także okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania” – poinformowało centrum, cytowane przez The Guardian.
Sudańczycy obawiają się, że prawodawcy wycofują się wprowadzonych od 2020 roku przez tymczasowy rząd zmian w prawie, które łagodziły najbardziej zatwardziałe przepisy.
Obalenie rządu w 2020 r.
W 2020 roku tymczasowy rząd Sudanu powstały po obaleniu Omara al-Bashira (który doszedł do władzy po przeprowadzeniu zamachu stanu w 1989 r.), ogłosił reformy polityki szariatu i niektórych surowych przepisów karnych. Zmiany te nie dotyczyły co prawda ukamienowania, ale – jak zauważa The Guardian – kraj ten ratyfikował konwencję ONZ przeciwko torturom.
ACJPS podkreśla więc, że wyrok jest formą sankcjonowanej przez państwo tortury i stanowi naruszenie zobowiązań tego kraju w zakresie praw człowieka.
– Wyrok pokazuje, że surowe prawa szariatu są nadal wdrażane w Sudanie – ocenił Jehanne Henry, adwokat zajmują się prawami człowieka. Gazeta zauważa, że kara chłosty, która została zdelegalizowana w 2020 roku, nadal jest stosowana przez sądy.
Ostatni znany przypadek kobiety skazanej na ukamienowanie za cudzołóstwo miał miejsce w stanie Kordofan Południowy w 2013 roku. Wyrok został jednak unieważniony.
nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej