imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Statuetki Kryształowych Piór przyznane. Znamy laureatów 16. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy

DOC.20220624.42799328.1.jpg


Fot. Biuro Konkursu Kryształowe Pióra

Tegoroczna edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. Pierwszą nagrodę oraz statuetkę otrzymało sześcioro dziennikarzy, jury przyznało także 16 wyróżnień. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 273 materiały w czterech kategoriach, wśród nich znalazły się artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe, a także materiały telewizyjne.

Celem konkursu jest nagrodzenie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami, jakimi są choroby cywilizacyjne, m.in. choroby układu krążenia, depresja, nowotwór oraz cukrzyca, a także promowanie postaw prozdrowotnych i ograniczania, a nawet eliminacji, czynników ryzyka.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyli: Dorota Romanowska z tygodnika „Newsweek” za artykuł pt. „Zawał w genach” oraz Artur Wolski z Programu Pierwszego Polskiego Radia za audycję radiową pt. „Przepis na dłuższe życie”, zrealizowaną w ramach pasma audycji popularnonaukowych „Eureka”.

Wyróżnienie otrzymali:

· Iwona Janczarek z czasopisma „Kobieta i Życie” za artykuł „Jak dbać o serce”;

· Katarzyna Pinkosz z portalu Wprost.pl za artykuł „500 osób umiera codziennie z tego powodu. Można tego uniknąć”;

· Aleksandra Rek z TVN, programu „Uwaga” za materiał telewizyjny „Bracia serce”;

· Monika Wysocka z Polskiej Agencji Prasowej za artykuł „Zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu nie należy się bać”;

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktor Anna Jarosz z portalu sluzbazdrowia.com.pl – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatką I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” została Ewelina Lis za artykuł: „Edyta Brzozowska: >>Łukasz chorował na depresję<<” z portalu Ann-zdrowie.pl.

Wyróżnienie otrzymali:

· Anna Morawska-Borowiec z portalu Wprost.pl za artykuł „Marcin Bosak pierwszy raz o depresji: >>Były takie chwile, gdy myślałem, że łatwiej byłoby nie być<<”;

· Dariusz Faron z redakcji Wirtualnej Polski za artykuł „Najpierw wielki sukces, potem oddział zamknięty. >>Czułam, że przegrałam życie<<“;

· Dominika Kopańska z redakcji Niepelnosprawni.pl za artykuł „Depresja w świecie ciszy”;

· Mateusz Różański z redakcji Niepelnosprawni.pl za artykuł „Gdy do raka dołącza depresja”;

· Karolina Świdrak z portalu Medonet.pl za artykuł „Psychiatra: >>Lekarz w depresji wstaje rano i idzie do swoich pacjentów. Praca to często ostatni bastion<<”.

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, redaktor Katarzyna Pinkosz z redakcji Wprost.pl – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Joanna Derda z magazynu Zwierciadło za artykuł: „Cukrzyca zmienia wszystko”.

Jury wyróżniło także:

· Mariannę Dufek z TVP 3 Katowice za materiał telewizyjny „Bilans zdrowia >>Oblicza cukrzycy<<”;

· Magdalnę Hykawy z programu „Wydarzenia”, telewizji Polsat za materiał „Walka z cukrzycą”;

· Margit Kossobudzką z redakcji „Gazety Wyborczej” za artykuł „Cukrzyca. Jak się prawidłowo badać?”;

· Artura Wolskiego z pasma audycji popularnonaukowych „Eureka”, Polskiego Radia PR 1 za audycję radiową „Bezinwazyjny polski glukometr na złoty medal”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktor Monika Piorun z redakcji zdrowie.gazeta.pl – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatkami I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” zostały Anna Kaczmarek z portalu Natemat.pl za podcast „Męski to znaczy zdrowy. Dlaczego panowie nie rozmawiają o usg jąder przy piwie?” oraz Patrycja Pupiec z redakcji Poradnikzdrowie.pl za artykuł „Ignorancja a może niewiedza? Dlaczego kobiety umierają na raka?”

Wyróżnienie otrzymali:

· Katarzyna Pinkosz z redakcji Wprost.pl za artykuł „60 proc. dzieci trafia na onkologię z zaawansowanym rakiem. Dwa razy więcej niż przed pandemią”;

· Ewa Podsiadły-Natorska z redakcji Hellozdrowie.pl „>>Nie można „zagłodzić raka”. Można natomiast zagłodzić zdrowe komórki<<. Ewelina Grochowska wyjaśnia, czy dietą da się pokonać nowotwór”;

· Anna Śmigulec z redakcji Wirtualnej Polski za artykuł „Muszę lecieć, żyć życiem”.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski – konsultant krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, redaktor Monika Wysocka z Polskiej Agencji Prasowej – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

„Wszystkie działania publicystyczne, które mają na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych są niezwykle cenne, chciałbym wyrazić swoją wdzięczność wszystkim dziennikarzom, którzy w swoich materiałach podejmują tę tematykę, a w szczególności tym, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu >>Kryształowe Pióra<<. Wybranie najlepszych publikacji było zadaniem trudnym, ponieważ nadesłane prace prezentowały wysoką wartość merytoryczną, jak również oryginalne ujęcie tematu” – tłumaczy profesor Maciej Krzakowski, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie wWarszawie, konsultant krajowy w dziedzinie Onkologii Klinicznej, juror konkursu Kryształowe Pióra.

„Jako kardiolog jestem niezwykle podbudowany imponującą liczbą publikacji zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu w kategorii >>Choroby serca – rosnące zagrożenie<<. Wśród ponad 60 prac znalazły się zarówno artykuły prasowe, audycje radiowe i telewizyjne, jak również materiały internetowe oraz podcasty. Wszystkie wyróżniają się głęboką analizą problematyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Poza niezaprzeczalną wartością edukacyjną, materiały konkursowe pozostają dla odbiorcy przystępne oraz atrakcyjnie w formie i treści” – podkreśla Tomasz Grodzicki, juror konkursu Kryształowe Pióra.

„Z przyjemnością obserwuję, jak konkurs od 16 lat się rozwija. Dziś są to już cztery kategorie, w których z każdym rokiem liczba zgłaszanych prac rośnie. To, co się nie zmienia, to wysoki poziom tych materiałów, pokazujący kunszt pracy dziennikarskiej. Mam przekonanie, że edukacja społeczna w zakresie profilaktyki, jak również czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych jest misją, którą wspólnie realizujemy. Tegoroczna edycja konkursu jest szesnasta, ale prawda jest taka, że od 30 lat dokładamy swoją cegiełkę do budowania świadomości zdrowotnej Polaków – również poprzez trzy duże kampanie społeczne, które konsekwentnie organizujemy od lat” – mówi Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Konkurs „Kryształowe Pióra” jest organizowany przez firmę Servier Polska przy współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Polskim Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego, Polskim Towarzystwem Onkologii Klinicznej, Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym, Polskim Towarzystwem Diabetologicznym oraz Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia.

KONTAKT:

Biuro Konkursu

Biuro Konkursu Kryształowe Pióra

e-mail: [email protected]

tel. 608 299 604

Źródło informacji: Biuro Konkursu Kryształowe Pióra

 


Source link

Leave a Comment