imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Startuje projekt Visegrad Jazz Exchange

DOC.20240216.47675517.1.jpg


Fundacja JAZZ PO POLSKU, wraz z partnerami z krajów Grupy Wyszehradzkiej rozpoczyna realizację projekt “Visegrad Jazz Exchange”. W ramach inicjatywy odbędą się trasy koncertowe oraz warsztaty muzyczne we wszystkich krajach V4. Projekt jest dofinansowany z środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego i rozpocznie się w lutym koncertami w Czechach.

„Visegrad Jazz Exchange” to inicjatywa mająca na celu zawiązanie współpracy artystycznej pomiędzy muzykami krajów Grupy Wyszehradzkiej. W skład zespołu, powołanego specjalnie na tę okazję, wejdą uznani muzycy Radovan Tariška (saksofon, Słowacja), Rafał Sarnecki (gitara, Polska), Tomas Baroš (kontrabas, Czechy) oraz Balazs Bágyi (perkusja, Węgry). W ramach projektu odbędzie się 16 koncertów, po 4 każdym kraju. Muzycy poprowadzą także warsztaty muzyczne, skierowane do studentów uczelni muzycznych. Projekt rozpocznie się pod koniec lutego koncertami w Czechach. Następnie w maju zespół wystąpi na Słowacji, we wrześniu na Węgrzech i w listopadzie w Polsce.

„Projekt ma na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy artystami i organizacjami krajów V4, zarówno teraz jak i w niedalekiej przyszłości. W ramach projektu zamierzamy stworzyć wyjątkowy zespół, w skład którego wejdą czołowi przedstawiciele aktualnej sceny jazzowej Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Artyści wykonają specjalnie przygotowany na tę okazję repertuar, inspirowany kulturą każdego z krajów, jak również muzyką aktualną” – mówi Jakub Krzeszowski, prezes Fundacji JAZZ PO POLSKU.

Projekt „Visegrad Jazz Exchange” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU i jest finansowany z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Partnerami są Slovak Jazz Society, TIM Produkcio, Czech Jazz Art. Patronat honorowy objął Instytut Polski w Bratysławie oraz Instytut Polski w Pradze. Patronat medialny objął magazyn Jazz Forum.

Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją NGO prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki jest organizacją międzynarodową, powołaną na podstawie porozumienia między rządami Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Celem działalności Funduszu jest inspirowanie i wspieranie ściślejszej współpracy pomiędzy krajami Funduszu i są one realizowane poprzez wspieranie wspólnych projektów kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, wymian młodzieżowych i współpracy transgranicznej.

Harmonogram koncertów

21.02 Czechy, Teplice TepJazz Club
22.02 Czechy, Praga, The Jaroslav Ježek Conservatory and VOŠ * warsztaty
22.02 Czechy, Praga, U malého Glena
23.02 Czechy, Praga, U malého Glena
24.02 Czechy, Praga, Jazz Dock

03.05 Słowacja, szczegóły wkrótce
04.05 Słowacja, szczegóły wkrótce
05.05 Słowacja, szczegóły wkrótce

11.09 Węgry, Budapeszt, Opus Jazz Club
12.09 Węgry, Pecs, E78 Concert Hall
13.09 Węgry, Szekesfehervar, Cultural Center
14.09 Węgry, Debrecen/Veszprem

13.11 Polska, Wrocław, Vertigo Jazz Club
14.11 Polska, Łódź, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi * warsztaty
15.11 Polska, Poznań, Blue Note Jazz Club
16.11 Polska, Gorzów Wielkopolski, Pod Filarami
17.11 Polska, Warszawa, Jassmine

Więcej informacji na: https://jazzpopolsku.pl/

Źródło informacji: Fundacja Jazz po Polsku


Source link

Leave a Comment