imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Stanisław Żaryn: Zatrzymano osoby podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami

fod7vf2jderk3nenfoa83tapcvtrneso.png


– W ostatnich miesiącach zatrzymano dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami wywiadowczymi – przekazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn. Dodał także, że Polacy przekraczający granicę z Rosją są przepytywani przez oficerów FSB.

– Od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę wydaliliśmy 45 dyplomatów z Moskwy, którzy, jak wynika z naszych informacji, byli oficerami rosyjskiego wywiadu – poinformował Stanisław Żaryn na konferencji prasowej. – W ostatnich miesiącach dziewięć osób współpracujących z rosyjskim lub białoruskim wywiadem wydalono – to rozbiło całkowicie siatkę wywiadowczą w Polsce – dodał. 

 

ZOBACZ: Wywiad: W Ukrainie zginęło 20 rosyjskich generałów

 

– Rosja szuka nowych możliwości działań przeciwko Polsce. Dostrzegalne jest to na granicy z obwodem kaliningradzkim – powiedział Żaryn. Jak przekazał, Polacy przebywający w obwodzie z powodów zawodowych są tam wypytywani przez “agresywnych funkcjonariuszy FSB”, którzy chcą ich przesłuchiwać.

“Funkcjonariusze FSB stosują miękki szantaż”

– Są przypadki wypytywań o znajomych i koneksje rodzinne. Rosjanie w sposób natarczywy wypytują też o ruchy wojsk oraz zbierają dokumentację – stwierdził Żaryn. – Dochodzi także do robienia zdjęć, także zdjęć katy kredytowych – powiedział. 

 

WIDEO: Konferencja Stanisława Żaryna

 

 

 

– Funkcjonariusze stosują miękki szantaż, starają się wzbudzić strach w Polakach – przekazał Żaryn. – Materiały takie maja służyć do celów propagandowych, pyta się Polaków o nastroje w kraju oraz co sądzą o sytuacji w Przewodowie – podsumował.

mbl/grz/Polsat News

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment