imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Stan schronów w Polsce. Strażacy przeprowadzą kontrole

ug2s2nymabe5d6q84p5frog34hdsq2hm.jpg


Wiceminister podkreślił, że sprawdzane są schrony i miejsca schronienia. – Mamy 62 tys. takich obiektów w całym kraju. Strażacy sprawdzają w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, by je przystosowywać – powiedział Wąsik w Polsat News.

Wiceminister podkreślił, że Polska nie jest zagrożona. – Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę – podkreślił. – Polska jest krajem bezpiecznym. To są działania rutynowe. Ta akcja była zaplanowana jakiś czas temu – dodał.

 

ZOBACZ: Niemcy: Najwyższy urzędnik ds. cyberbezpieczeństwa oskarżony o kontakty z Rosją. Ma stracić pracę

Na pytanie, dlaczego ten proces następuje po pół roku od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, Wąsik powiedział, że rząd “porządkuje sprawy, które były zapomniane od czasów zimnej wojny”. – To są działania rutynowe z zakresu ochrony ludności i ochrony cywilnej – podkreślił wiceminister. Zaznaczył, że akcja potrwa dwa miesiące. 

Straż pożarna sprawdza stan schronów w Polsce

W czasie wojny lub innego stanu nadzwyczajnego jednostki straży pożarnej mają przekształcić się w formacje obrony cywilnej. Mają gasić, ratować, ewakuować, dostarczać jedzenie i zapewnić dach nad głową. Eksperci są jednak zdania, że straż nie podoła tylu obowiązkom. – Straż pożarna odpowiada za obronę cywilną. Oni najlepiej wiedzą jakie rzeczy są potrzebne, by te schronienia funkcjonowały. Wydaje się, że to dobra decyzja, by to straż zajmowała się tym zadaniem – uznał Wąsik.

 

ZOBACZ: Łukaszenka oskarżył Ukrainę o plany ataku. Rosja i Białoruś gromadzą wojska

Czy zatem obowiązki nakładane na straż pożarną nie są zbyt wielkie? Wiceminister powiedział, że straż pożarna współpracuje z innymi jednostkami ochrony cywilnej. – Ich jest więcej. Straż pożarna współpracuje z samorządami i ochotnikami. Jestem przekonany, że ten system będzie sprawdzał się w sposób najlepszy – stwierdził. 

 

WIDEO: Wiceminister Maciej Wąsik w Polsat News: Inwentaryzujemy stan schronów w Polsce

 

Wąsik: Nasi strażacy współpracują z ukraińskimi

– Nasza straż blisko współpracuje ze strażakami ukraińskimi. Podpatrujemy, jak oni organizują swoją obronę cywilną i wyciągamy z tego wnioski – zaznaczył Wąsik. – Chcemy budować system ochrony cywilnej w sposób bardziej dynamiczny. Bardzo duży nacisk nałożymy na pierwszą pomoc – dodał.

– Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze. Do tego jesteśmy zobowiązani. Jesteśmy do nich przygotowani, choć istnieje małe prawdopodobieństwo, że one nastąpią – podkreślił wiceminister.

 

ZOBACZ: Gen. Bieniek: Rosja zdecydowała się na atak z bezsilności. Krytyka Putina jest olbrzymia

Przypomniał, że jednym z założeń ustawy o ochronie ludności jest stworzenie funduszu, który “będzie dbał, doposażał i finansował wydatki” z tym związane. 

msm/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment