imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Spotkanie Joe Biden – Andrzej Duda. “Wierzymy, że Ameryka jest w stanie utrzymać ład światowy”

b3bt9r84idagm4121xzzw7xe9rdpr92e.jpg


Andrzej Duda podziękował Joe Bidenowi za poniedziałkową wizytę w Kijowie. – To było spektakularne posunięcie strategiczne i polityczne, niezwykle ważny sygnał polityczny dla Ukrainy – powiedział. Wyraził opinię, że odwiedziny prezydenta USA pozytywnie wpłynęły na morale obrońców Ukrainy. 

 

– To był też niezwykły gest pokazany naszym sojusznikom z NATO, ludziom, którzy stoją po stronie wolnego świata, a także tym, którzy napadli na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina. Myślę niestety o naszych europejskich sąsiadach, o Rosji, jej władzach, prezydencie Putinie, który podjął prawie rok temu tę decyzję o zaatakowaniu wolnego, niepodległego, suwerennego kraju – przypomniał.

Wizyta ważna dla całego regionu

Duda wyraził też zadowolenie z przylotu Bidena nad Wisłę. – Cieszymy się ogromnie, że możemy gościć pana w Polsce. To dla nas ogromny znak bezpieczeństwa – mówił w kierunku Bidena.

 

– Jutro spotkamy się z naszymi sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, bo dla nas wszystkich to ważna wizyta – podkreślił i dodał, że “nie odbieramy tego jako wizyty tylko w Polsce, ale w całym regionie”. 

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: Rozmawiamy o magazynach broni ulokowanych na wschodniej flance NATO

 

Duda przypomniał, że Polska wspiera sojuszników w regionie, wymienił tutaj państwa bałtyckie i Rumunię. 

 

Dalej powiedział, że “polska prezydencja w UE odbędzie się pod znakiem zacieśnienia więzi transatlantyckich”.  – Więcej Ameryki w Europie, silniejsze więzi UE ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach gospodarczych i bezpieczeństwa – wymieniał. 

 

Biden dziękuje Polakom 

– Dziękuję Polsce i Polakom za pomoc Ukrainie – powiedział Biden i podkreślił, że “to, co zrobiliście, było naprawdę niezwykłe”. Zapowiedział, że “żelazne zobowiązanie” USA i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa. 

 

– Chciałem podziękować panu prezydentowi za to jak Polska pomaga narodowi ukraińskiemu. Jest niezwykłe to co zrobiliście. W zeszłym roku oglądałem, jak przez granicę przechodziły dzieci, żony, które zostawiły swoich mężów i ojców – mówił i przypomniał, że Polska przyjęła prawie dwa miliony uchodźców. 

 

ZOBACZ: Joe Biden w Polsce. Zagraniczne media komentują wizytę prezydenta USA

 

– Nasze siły będą w Polsce. W tej chwili tworzymy nowe strategiczne partnerstwo, mamy zamiar zbudować nowe elektrownie jądrowe i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski na pokolenia – przypomniał prezydent USA. 

ap/map/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment