imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Spotkanie autorskie wokół zbioru „Wspomnienia o Chopinie”

DOC.20240206.47585737.1.jpg


Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Mysłakowskim, autorem zbioru Wspomnienia o Chopinie.

Spotkanie odbędzie się 29 lutego 2024 roku (czwartek) o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie (ul. Okólnik 1). Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek: bilety.nifc.pl.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć recital fortepianowy oraz odczyt wybranych wspomnień w aktorskiej interpretacji. W dniu wydarzenia książkę będzie można kupić w cenie -30% w sklepie stacjonarnym w Muzeum Chopina.

Fryderyk Chopin trwale zapisał się w pamięci setek osób, które znały go osobiście bądź tylko zetknęły się z nim przelotnie, a których spora część pozostawiła po sobie pamiętniki, listy, dzienniki i relacje. Wspomnienia te, zestawione z innymi, pozwalają zbliżyć się do obrazu Chopina, który będzie w miarę „prawdziwy”, to jest pokaże nam, jaki naprawdę był artysta, lub – przynajmniej – jakim go postrzegano. Ze względu na ich subiektywność, wspomnienia jednych nie zawsze są zbieżne z widzeniem innych osób. Ale to właśnie zestawienie rozmaitych spojrzeń na Chopina stanowi o bogactwie i wartości tych źródeł.

Publikacja Wspomnienia o Chopinie gromadzi relacje i wspomnienia na temat Chopina i jego bliskich autorstwa osób różnego pochodzenia i statusu: od Władysława Mickiewicza do służącego Jana. Książka stanowi niezwykłe źródło kontekstowe, które pozwala potwierdzić, uszczegółowić lub obalić utrwalone, a nieprawdziwe zdarzenia z biografii polskiego mistrza.

Wspomnienia o Chopinie dostępne w sklepach Instytutu Chopina: stacjonarnych oraz online.

Źródło informacji: NIFC

 


Source link

Leave a Comment