imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

#SposóbNaInwestycje: konta IKE i IKZE zabezpieczają emerytalną przyszłość Polaków

1_101.jpg


Jacek Janiuk, Dyrektor Biura Maklerskiego i Dyrektor Departamentu Private Banking Alior Banku

Już dziś należy pomyśleć o przyszłości i zdecydować się na oszczędzanie. Każda zainwestowana złotówka w odpowiednim czasie przyniesie zysk, niezależnie od wkładu początkowego – podkreślał Jacek Janiuk z Alior Banku w pierwszym odcinku nowego cyklu edukacyjnego #SposóbNaInwestycje. Ekspert wyjaśniał w nim, jakie decyzje finansowe zapewnią większą emeryturę.

Nowy projekt edukacyjny PAP Biznes jest poświęcony inwestowaniu w ujęciu indywidualnym. Gościem pierwszego odcinka cyklu #SposóbNaInwestycje był Jacek Janiuk, dyrektor Biura Maklerskiego i dyrektor Departamentu Private Banking Alior Banku, który opowiadał o korzyściach, na jakie mogą liczyć uczestnicy programów Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKE i IKZE).

„Nasze społeczeństwo się starzeje. Często przekonuję, że jutro jest dziś, czyli jakie decyzje finansowe podejmiemy w tej chwili, taki kapitał będziemy mieli w przyszłości, na emeryturze” – podkreślał Jacek Janiuk.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na 17 mln uprawnionych Polaków konta IKE ma 800 tys. obywateli, a IKZE około 500 tys. Zdaniem fachowców to bardzo mało i aby myśleć o bezpiecznej finansowej przyszłości, powinno się jak najwcześniej podjąć decyzję o inwestycji w IKE i IKZE.

„Taka forma inwestowania niesie przede wszystkim korzyści podatkowe. Gdy osiągniemy wiek emerytalny i na koncie będziemy mieli na przykład 100 tysięcy, a chcielibyśmy wypłacić zgromadzoną sumę, nie będziemy musieli płacić tzw. podatku Belki czyli 19 proc. od zysków” – mówił Jacek Janiuk.

Dodał, że środki zebrane na kontach IKE i IKZE podlegają dziedziczeniu. W przypadku śmierci inwestora, jego środki przekazywane są spadkobiercom.

Zdaniem Jacka Janiuka różne formy programów IKE i IKZE są dopasowane do temperamentu inwestora. Ktoś, kto ma ochotę na śledzenie rynków, może zainwestować w IKE w biurze maklerskim, gdzie kapitał budują akcje spółek giełdowych. Osobom, które mają mniej czasu, ekspert poleca ulokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych, czyli oddanie portfela w ręce ekspertów.

„Inwestowanie w IKE i IKZE jest bardzo bezpieczne, gdyż odpowiednie instytucje nadzoru finansowego dbają o powierzone przez Polaków pieniądze” – dodał dyrektor Biura Maklerskiego Alior Banku.

Kolejne rozmowy nowego cyklu #SposóbNaInwestycje transmitowane będą na żywo na stronach: biznes.pap.pl, pap-mediaroom.pl oraz Facebooku serwisu MediaRoom.

Źródło informacji: PAP Biznes


Source link

Leave a Comment