imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Spółka URTESTE, pracująca nad testami wykrywającymi raka, debiutuje na głównym parkiecie GPW

1_72.jpg


PAP/M. Kmieciński (1)

Po zaledwie 20 miesiącach obecności na rynku NewConnect gdańska spółka URTESTE zadebiutowała na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma intensywnie pracuje nad innowacyjną technologią, która pozwoli na wykrywanie wielu nowotworów na wczesnym etapie ich rozwoju.

Ponad 10 mln ludzi na całym świecie umiera każdego roku z powodu nowotworów, a w kolejnych dekadach liczba ta będzie dramatycznie wzrastać (do 16 mln rocznie w 2040 r.). Wiele z tych osób można byłoby uratować, gdyby schorzenie zostało wykryte odpowiednio wcześnie. To dlatego na pracach polskich biotechnologów z URTESTE SA koncentruje się dziś uwaga całego świata medycyny i milionów pacjentów onkologicznych.

„Z sukcesami opracowujemy rewolucyjną technologię wykrywania kilkunastu najczęściej występujących nowotworów (m.in. wątroby, prostaty, żołądka, płuca, piersi) przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w próbce moczu” – tłumaczył Grzegorz Stefański, lekarz i prezes zarządu URTESTE SA, podczas poniedziałkowego debiutu spółki na Głównym Rynku GPW. 

Przypomniał, że inne firmy, które pracują nad rozwiązaniami diagnostycznymi w onkologii, jako materiał do badań wykorzystują krew lub biopsję, co z założenia jest metodą bardziej kosztowną i inwazyjną niż w przypadku testów opracowanych przez URTESTE.

Monika Gorgoń, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, poinformowała, że URTESTE będzie już 418. spółką notowaną na głównym parkiecie warszawskiej giełdy oraz 14. reprezentującą sektor biotechnologiczny.

„Nasz debiutant jest zaangażowany w bardzo ambitne projekty, niosące nadzieję wszystkim pacjentom onkologicznym. Przedstawiciele firmy deklarują również podjęcie w niedalekiej przyszłości współpracy z dużym, globalnym partnerem biznesowym, co pozwoli na umiędzynarodowienie badań oraz ich efektów” – podkreślała przedstawicielka GPW. 

URTESTE SA od października 2021 roku notowana była na rynku alternatywnym NewConnect. Oznacza to, że firmie wystarczyły niecałe dwa lata, aby osiągnąć wzrost i potencjał pozwalający na dołączenie do grona największych spółek notowanych na głównym warszawskim parkiecie. 

„Od momentu debiutu na NewConnect do dzisiejszego wydarzenia zdołaliśmy osiągnąć wszystkie, deklarowane wówczas cele: zbudowaliśmy nowoczesne laboratorium, stworzyliśmy kompetentny, doświadczony zespół, a także uzyskaliśmy bardzo obiecujące wyniki naszych testów wykrywających nowotwory. Dzięki temu staliśmy się rozpoznawalną i godną zaufania marką w oczach obecnych oraz przyszłych partnerów biznesowych” – zauważył Tomasz Kostuch, członek zarządu spółki.

O zainteresowaniu inwestorów pracą z URTESTE świadczy również sukces przeprowadzonej oferty publicznej akcji serii E, w ramach której firma dokonała przydziału 269,4 tys. akcji, pozyskując w ten sposób ponad 29,6 mln zł na dalsze badania kliniczne i certyfikację ich rezultatów.

„Obecnie naszym priorytetowym projektem jest PANURI – potencjalnie jeden z pierwszych na świecie testów do wczesnego wykrywania raka trzustki, którego komercjalizację planujemy najpóźniej w 2025 roku. Zaznaczam, że tylko 1 proc. chorych z tym nowotworem przeżywa 5 lat od momentu diagnozy, tymczasem wcześnie rozpoznany rak trzustki może być leczony operacyjnie” – oświadczył Grzegorz Stefański. 

Eksperci szacują, że globalny rynek testów onkologicznych w kolejnych latach będzie rósł średniorocznie o kilkadziesiąt procent i w 2035 r. jego wartość może osiągnąć 75 mld dolarów. Najbardziej dynamicznie rosnącą częścią tego rynku będzie screening, czyli ten obszar, w którym pozycjonowane będą również testy URTESTE. 

„Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka lat spotkamy się znowu w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, aby wraz z inwestorami, którzy nam zaufali, świętować przełomowy sukces w walce z epidemią nowotworów” – powiedział Tomasz Kostuch.

Na zakończenie wydarzenia, przedstawiciele URTESTE SA otrzymali od Moniki Gorgoń dyplom GPW oraz statuetkę byka symbolizującego giełdową hossę.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Source link

Leave a Comment