imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Spięcie chińsko-amerykańskie na wodach terytorialnych Chin

friendship-3891779_960_720.jpg


Na Morzu Południowochińskim doszło do incydentu z udziałem okrętu amerykańskiej marynarki wojennej, który naruszył chińskie wody terytorialne. Amerykański okręt był śledzony przez Chińczyków od momentu nielegalnego wpłynięcia na ich terytorium po czym został skutecznie odstraszony. Taki komunikat podały we czwartek 20 stycznia siły zbrojne Chińskiej Republiki Ludowej. Wody te są spornym obszarem, który jednak Chiny uważają za swój akwen.

W wydanym przez dowództwo południowego teatru działań wojennych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ALW komunikacie siły zbrojne Chin domagają się, aby USA zaprzestało podejmowania tego rodzaju prowokacyjnych działań, gdyż może to grozić nieprzewidywalnymi i poważnymi konsekwencjami, które mogą mieć reperkusje w skali globalnej.

Odmienne zdanie i punkt widzenia przedstawiło USA. Amerykańska VII Flota ogłosiła, że jej niszczyciel USS Benfold zwyczajnie korzystał zgodnie z prawem międzynarodowym z możliwości żeglugi i swobód w okolicy wysp Paracelskich. Dodano, że marynarka wojenna USA na Morzu Południowochińskim regularnie prowadzi „operacje swobody żeglugi”, które jednak podważają roszczenia terytorialne jakie maja Chiny do tego obszaru wodnego.

Zasobny obszar

Nie jest tajemnicą, że Morze Południowochińskie jest bogate i zasobne w surowce naturalne, które są kluczowe z punktu widzenia handlu międzynarodowego. Jest to też już od kilkunastu lat jeden z najbardziej zapalnych punktów we wzajemnych relacjach Chin i ich sąsiadów oraz USA. Waszyngton raz za razem otwarcie oskarża władze w Pekinie o militaryzowanie tego akwenu oraz zastraszanie w ten sposób innych państw w regionie pozbawiając je jednocześnie prawa do należnych im surowców.

Zdaniem Chin

Z kolei Chiny uważają prawie cały rejon Morza Południowochińskiego za swoje własne terytorium i usilnie dążą do całkowitej kontroli nad nim. Jest to obecnie jeden z głównych celów zagranicznej polityki Państwa Środka. Chińskie roszczenia to tego akwenu pozostają w sprzeczności z pretensjami takich małych państw jak Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam oraz Tajwan do poszczególnych części tego akwenu. Sytuacja w całym regionie jest więc wciąż napięta i grozi wybuchem większego konfliktu.


Source link

Leave a Comment