imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Spada zaufanie do policji. Najnowszy sondaż

3kou4ttx7k6c2qnd5db272b5syzpo1my.jpg


Zaufanie do policji. Najnowszy sondaż

Policjantów darzy zaufaniem 44,1 proc. Polaków, a co trzeci jej nie ufa – wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach 20-21 listopada 2020 roku przez IBRIS na zlecenie Interii. W porównaniu do badania z 2017 roku nastąpił spadek zaufania do tej służby mundurowej.

Respondenci odpowiadali na pytanie: “Jaki jest Pana/Pani stosunek do różnych instytucji publicznych: policja”.

Badanie wykazało, że blisko jedna trzecia Polaków nie ufa policji (33,1 proc.), z czego “zdecydowanie nie ufa” jej 16,5 proc. badanych, a “raczej nie ufa” 16,6 proc. respondentów.

 

ZOBACZ: Sondaż CBOS: telewizja Polsat z najwyższą oceną widzów

 

Policję darzy zaufaniem 44,1 proc. Polaków. “Zdecydowanie ufa” jej 18,1 proc. badanych (spadek o 4,9 pkt. proc.), a “raczej ufa” 26 proc. badanych (spadek o 15,2 pkt. proc.). Spadek zaufania do policji jako instytucji wyniósł więc ponad 20 pkt. proc.

 

4,1 proc. badanych udzieliło odpowiedzi “trudno powiedzieć”.

 

 

Zaufanie do policji. Najnowszy sondażIBRIS dla Interii

Zaufanie do policji. Najnowszy sondaż

 

 

Analogiczny sondaż został przeprowadzony przez IBRIS trzy lata temu na zlecenie “Rzeczpospolitej”. Wówczas policji nie darzyło zaufaniem 19 proc. respondentów (10,2 proc. badanych odpowiedziało “zdecydowanie nie ufam”, a 8,8 proc. udzieliło odpowiedzi “raczej nie ufam”). Oznacza to wzrost takich odpowiedzi i jednocześnie spadek zaufania do tej instytucji o 14,1 pkt. proc.

 

Na uwagę zasługuje odsetek liczby odpowiedzi “jest mi obojętna”. W badaniu na zlecenie Interii wyniósł 18,7 proc., a trzy lata temu było to 12,8 proc.

 

ZOBACZ: Posłanka zawiadamia prokuraturę ws. użycia wobec niej gazu przez policjanta

 

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1100 osób w dniach 20-21 listopada 2020 roku. Było realizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych metodą komputerową (CATI).

ml/ Interia

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment