imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Solidarność z Białorusią na PGE Narodowym. Specjalny koncert w Telewizji Polsat

hmtopyryjf9v36xaufufbaryj1516u5h.jpg


Wstęp na wydarzenie jest możliwy po pobraniu bezpłatnej wejściówki ze strony www.koncertbialorus.pgenarodowy.pl

 

Koncert na PGE Narodowym jest symbolem wsparcia społeczeństwa białoruskiego w walce o demokrację i wolność. Sytuacja na Białorusi budzi ogólnoświatowy niepokój a reżim urzędującego od 26 lat Łukaszenki doszedł do granicy absurdu. Ludzie nie chcą rządów dyktatora, muszą walczyć o przyszłość narodu, ryzykując swoje zdrowie i życie. Demonstracje są tłumione z bezprecedensową brutalnością, która sprawia, że są ofiary śmiertelne i wielu rannych. Potrzebna jest pomoc i wsparcie.

 

– Jednym z filarów naszego Planu dla Białorusi jest właśnie wsparcie oddolnych inicjatyw. Dostrzegamy ten autentycznie oddolny, prawdziwie demokratyczny charakter protestów – mówi premier Mateusz Morawiecki. – To już nie tylko stolica i większe miasta, ale również mniejsze miejscowości wystąpiły w obronie podstawowych praw. W podobny sposób – spontaniczny, zaczynający od konkretnych osób – zaczęła się w Polsce “Solidarność”. Wkrótce ta fala sprzeciwu wobec komunistycznej władzy zamieniła się w ogólnonarodowy ruch, który zakończył komunizm w Polsce – dodał szef polskiego rządu.

 

ZOBACZ: Hakerzy atakują rządowe strony na Białorusi. Odwet za rozbijanie opozycyjnych demonstracji

 

Jednym z partnerów wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, które od 14 lat realizuje projekty promujące Białoruś i jej kulturę. – Informujemy o sytuacji w tym kraju. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie. I możemy jednoznacznie stwierdzić, że skala represji po tegorocznych wyborach prezydenckich jest ogromna. Podobnie jak skala mobilizacji wśród społeczeństwa białoruskiego – mówi Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Angelika Peljak-Łapińska

 

Koncert “Solidarni z Białorusią” odbędzie się 26 września o godzinie 20 na PGE Narodowym i będzie transmitowany w Telewizji Polsat.

 

– PGE Narodowy jest miejscem, które jednoczy Polaków. 26 września zjednoczymy się tutaj, aby dać społeczeństwu białoruskiemu “siłę do działania” i będziemy im kibicować w walce o wolną Białoruś. Ten dzień uzyska wyjątkową oprawę muzyczną i artystyczną. Jest to już druga impreza masowa, która odbędzie się na PGE Narodowym w czasie pandemii. Chciałbym podkreślić, iż dostosowaliśmy obiekt, działania i procedury do obowiązujących przepisów – mówi Włodzimierz Dola, Prezes operatora PGE Narodowego.

 

WIDEO: koncert “Solidarni z Białorusią” będzie transmitowany w Telewizji Polsat

  

 

Polscy i białoruscy artyści

 

Na scenie PGE Narodowego wystąpią największe polskie gwiazdy z największymi przebojami. Usłyszymy prawdziwe legendy sceny muzycznej. Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect zaśpiewają “Chcemy być sobą”, Chłopcy z Placu Broni “Kocham Wolność”, a Krzysztof Cugowski “Pieśń niepokorną”. Wystąpią także Sebastian Riedel, Natalia Nykiel, Igor Herbut, Mr. Zoob, Ira, Paweł Domagała, Enej, Natalia Zastępa, Luxtorpeda, Michał Szpak, Ørganek, Golec uOrkiestra. Artystom będzie towarzyszyła Orkiestra Tomasza Szymusia. Nie zabraknie także artystów białoruskich.

 

– Kultura zawsze była ważnym elementem wspierającym wszelkie ruchy społeczne. Poprzez artystów i ich muzykę chcemy pokazać, że Polacy są solidarni z Białorusinami, że wspieramy ich w drodze ku wolności – mówi Nina Terentiew, Członek Zarządu, Dyrektor Programowa Telewizji Polsat. Telewizja Polsat jest partnerem i realizatorem telewizyjnym wydarzenia.

 

ZOBACZ: Kreml tłumaczy kredyt dla Mińska. “To nie jest ingerencja w sprawy Białorusi”

 

– Koncertowi “Solidarni z Białorusią” będzie towarzyszyła również zbiórka pieniędzy prowadzona przez Fundację Białoruski Dom i Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś. Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Białorusi, którzy działają na rzecz pokojowych zmian oraz na pomoc prawną, medyczną i żywnościową dla poszkodowanych – tłumaczy Aliaksandr Zarembiuk z Fundacji Białoruski Dom.

 

Wejście na koncert będzie możliwe po zarejestrowaniu się i pobraniu bezpłatnego biletu na stronie koncertbialorus.pgenarodowy.pl  Liczba biletów jest ograniczona. Dystrybucja rozpoczęła się 15 września 2020 roku. Organizator zaleca wydruk wejściówki, co pozwoli usprawnić wchodzenie na arenę. Bilety są imienne. Nie ma możliwości zmiany nazwisk na biletach.

 

ZOBACZ: “Plan Marshalla” dla Białorusi. Premier spotkał się z opozycją

 

Widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana przez służby porządkowe.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Organizacja koncertu na taką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów.

 

Partnerem i realizatorem telewizyjnym wydarzenia jest Telewizja Polsat.

 

Partnerami głównymi są: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski S.A., Totalizator Sportowy. Partnerami są: Polska Grupa Energetyczna S.A, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Energa S.A., KGHM Polska Miedź, Grupa Lotos S.A., Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju.  W roli partnerów wydarzenia występują ponadto: Fundacja Białoruski Dom oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś.  Patron medialny to Interia. Transmisja: Biełsat. Organizatorem całego wydarzenia jest operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.

prz/ Polsat

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment