imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Śniadanie Rymanowskiego. “Prezydent Duda jako pierwszy mówił, że Ukraina powinna być w NATO”

985xe1x75dtrif6qnhes7qjq1djv4k3t.png


– Rezolucja ONZ ma w zasadzie wymiar moralny, a nie polityczny. Nie jest dowodem słabości ONZ, a skutkiem błędów organizacyjnych – ocenił wydarzenia na Ukrainie i akcesję części terytoriów Ukrainy i postępowanie ONZ Władysław Teofil Bartoszewski z PSL. Dodał, że kształt ONZ powstawał w innych warunkach geopolitycznych niż te obecne. 

 

W jego opinii “wiele zrobić nie możemy”. Przypomniał, że Rosja już wcześniej pozwalała sobie na zdobycze terytorialne, chociażby w czasie konfliktu z Gruzją. 

 

– Jesteśmy o krok, od bardzo dramatycznych decyzji, które Putin może podjąć – powiedział Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości. Ocenił, że agresja nuklearna jest ze strony Rosji możliwa, to “jest realnie brane pod uwagę”. – Mamy tu niewiele do zrobienia, a to co zrobił Zachód, jego bierność, rozzuchwaliła Putina – dodał. Ocenił też, że mino sankcji “Rosja jest dużym państwem i sobie zapewne jakoś poradzi”. Dodał, że “póki sami Rosjanie tego nie zechcą zmienić, sankcje nie obalą reżimu Putina”. 

 

Pytany o ostatni krok Ukrainy, czyli złożenie wniosku o akces do NATO, prezydencki minister Łukasz Rzepecki, odparł, że “prezydent jest w stałym kontakcie z prezydentem Zełenskim i rozmawiał z nim telefonicznie w czwartek, dzień przed ogłoszeniem nielegalnej aneksji terenów Ukrainy”. 

“Prezydent jako pierwszy mówił o tym” 

– Polską racją stanu jest wspieranie Ukrainy – dodał Rzepecki, dodając, że “prezydent Duda jako pierwszy mówił, że Ukraina powinna być w NATO i UE”. 

 

Posłanka KO, Marzena Okła-Drewnowicz, zwróciła uwagę, że “Ukraina jest w stanie wojny, jej terytorium jest naruszone”, co stoi w sprzeczności z warunkami wstąpienia do NATO. 

 

– Jakie to może rodzić konsekwencje? Prezydent USA, Joe Biden, mówił wiele razy, że będziemy bronić każdego kawałka terytorium NATO, przez wielu może to być interpretowane jako wojna globalna. Decyzja o członkostwie Ukrainy, nie do nas należy, będzie bardzo trudna, trzeba ją wspierać i dozbrajać – zaznaczyła. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja podczas inwazji straciła ponad 60 tys. żołnierzy

 

Przypomniała, że “wyjścia innego nie mamy jako świat, jeśli agresja Rosji nie będzie zatrzymana, to będzie trwała latami i zagrażała innym krajom”. – Dzisiejsza pomoc i wsparcie wypełnia integrację Ukrainy z UE i powinno to postępować dalej – oceniła posłanka KO. 

 

– Wydaje mi się, że bardziej jest to zagranie medialne niż realna polityka, bowiem nie ma szans, by Ukraina wstąpiła teraz do NATO – ocenił poseł Konfederacji Sławomir Mentzen. Dodał, że “nawet dla Polski byłoby to nie opłacalne, ponieważ, jak jesteśmy w NATO, to mamy nadzieję, że w razie konfliktu działa art. 5. to wojsko NATO wspiera nas w walce, rozumiem, że Ukraina byłaby pełnoprawnym członkiem, więc teraz natowskie wojsko, w tym polskie, weszłoby do Ukrainy, zamiast ograniczać się do wsparcia militarnego lub też utrzymałoby to wsparcie nie wysyłając wojsk, co dałoby obraz tego, na co możemy liczyć my w razie ataku i jak działaby NATO – wyjaśniał poseł Konfederacji. 

 

Podsumował: Uważam, że w polskim interesie nie jest teraz, by Ukraina weszła do NATO. 

 

Poseł Nowej Lewicy, Krzysztof Śmiszek odparł, że “bezpieczna, wolna i niepodległa Ukraina jest w polskim interesie”. – Wspomniana była Gruzja, dziś to Ukraina, zaraz mogą być państwa bałtyckie, a potem Polska – powiedział Śmiszek. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Polski ksiądz o działaniach świata: Nie mogę milczeć. Patrzę na dramat dzieci

 

– Pokój w Europie rozgrywa się dziś w Ukrainie, o te wartości, w których my dziś chcemy funkcjonować – dodał, zaznaczając, że “Polska powinna być adwokatem Ukrainy, ponieważ jej bezpieczeństwo gwarantuje nasze”. 

 

– To słuszny ruch, ale Zełenski wie, że teraz nie ma szans na wstąpienie do NATO – dodał Bartoszewski z PSL, ale “chodzi mu o pewne gwarancje bezpieczeństwa”. 

Tweet byłego szef MSZ

“Thank you, USA” – napisał na Tweeterze Radosław Sikorski, były szef MSZ, a obecnie europoseł PO, komentując awarię gazociągów Nord Stream. 

 

– To było bardzo nierozsądne, nie powinno mieć miejsca, a miało miejsce, jak powiedział przewodniczący Tusk, to wyraz ekstrawagancji – skomentowała ów tweet posłanka KO, Okła-Drewnowicz. 

 

Dodała, że “my potrafimy powiedzieć, że to było złe”. – Sam Sikorski usunął wpis, wiec wie, że to było niepotrzebne, oznacza to, że to był błąd czy niefrasobliwość – oceniła. 

 

ZOBACZ: Wpis Sikorskiego o Nord Stream. Władysław Kosiniak-Kamysz: Twitter powinien być ograniczany

 

– Na dziś jest tak: skasował wpis, przyznał się do błędu i otrzymał krytykę – dodała. – Ja bym się martwiła tym, kto nami rządzi, bo jak powiedział jeden z polityków PiS w państwa stacji, były wino i śpiew – przypomniała, odnosząc się do wypowiedzi Marka Suskiego w programie “Graffiti” w piątek, gdzie poseł zdradził, co działo się na posiedzeniu klubu PiS. 

 

Zdaniem posłanki KO, to “jest jak na Titanicu, orkiestra grała do końca, a wiemy jak to się skończyło”. 

 

ZOBACZ: Spotkanie PiS w Pułtusku. Suski: Było wino i śpiew

 

– Wpis był głupi, szkodliwy i beznadziejny, dał paliwo nie tylko krytykom opozycji w Polsce, ale tez rosyjskiej propagandzie i piewcom teorii spiskowych – powiedział Krzysztof Śmiszek. 

 

Poseł PiS, odpowiadając na słowa posłanki PO, mówił: Pani się martwi, kto nami rządzi, a ja się martwię, kto mógł nami rządzić i kto nami rządził. 

 

– Źle zrobił, wpis skasował, lider PO go skrytykował – odpowiadała Okła-Drewnowicz. – Sikorski nie jest młodzieńcem, ma 59 lat, pełnił wiele funkcji państwowych, usunął ten wpis, ale zmieścił inny, gdzie tłumaczy, że to jego hipoteza i tego nie skasował – dodał poseł PSL, Bartoszewski. 

 

Poseł Konfederacji ocenił, że “pod kątem dyplomatycznym, wpis był głupi, ale jeśli ktoś się cieszy, że gazociąg wyleciał w powietrze, no w wodę, to co będzie, jak np. Baltic Pipe wyleci w kosmos”. – Jak ktoś się cieszy, że cywilna infrastruktura wybucha w pobliżu granic Polski, to co będzie, jak ktoś uszkodzi Baltic Pipe – podkreślał. 

 

ZOBACZ: Krzysztof Bosak o wpisie Radosława Sikorskiego: To szkodzi Polsce

 

– Strategią Rosji było odcięcie Europy od gazu, żeby ta zmarzła zimą i nakłoniła Ukrainę do zakończenia wojny, wysadzając gazociąg to znika, bo już i tak nie ma możliwości przetransportowania gazu tymi rurami, jeśli to zrobili Rosjanie, to są idiotami, to idiotyczny ruch – oceniał Mentzen. – Prowadzicie politykę prorosyjską – skrytykował natychmiast poseł PiS. 

“Wino i śpiewy”, i dymisja Dworczyka

– Ja akurat nie śpiewałem – powiedział Kownacki, poseł PiS odnosząc się do wspomnianego posiedzenia klubu PiS. – Część oficjalnie była poważna, a w części nieoficjalnej to nie oszukujmy się, politycy rozmawiają, składają sobie życzenia, jak są ku temu okazje – dodał.

 

Posłanka KO, uznała, że “praca ministra Michała Dworczyka to zarządzanie mailowe”. – Powinien być zdymisjonowany po wybuchy afery mailowej, to niepoważne, że instruuje ministrów ze skrzynki dostępnej dla hakerów z obcych państw – dopowiedział Bartoszewski z PSL. 

 

– Polaków to nie obchodzi, Polacy myślą, jak przeżyć, czy starczy im na rachunki i jedzenie – ocenił poseł Lewicy. – Wiosną pewnie zobaczymy nowego premiera – uznał polityk Konfederacji.

 

W niedzielny poranek w programie Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii gośćmi wyjątkowo Wojciecha Dąbrowskiego byli:
Krzysztof Śmiszek Nowa Lewica, Władysław Teofil Bartoszewski Polskie Stronnictwo Ludowe, Marzena Okła-Drewnowicz Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska, Łukasz Rzepecki Kancelaria Prezydenta, Sławomir Mentzen Konfederacja, Bartosz Kownacki Prawo i Sprawiedliwość. Pozostałe odcinki programu można obejrzeć tu.

laf/sgo/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment